Kraków uczci Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Fot. Magiczny Kraków

W sobotę, 24 marca, w całym kraju obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. Kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska – Wielicka będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach.

Czytaj dalej Kraków uczci Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

38. rocznica śmierci Walentego Badylaka na krakowskim Rynku Głównym

21 marca 2018 r. na Rynku Głównym spotkała się grupa przedstawicieli krakowskich środowisk niepodległościowych. Zebrani uczcili modlitwą i pieśniami patriotycznymi tragicznie zmarłego Walentego Badylaka. Złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci. Spotkanie prowadził Pan Leszek Jaranowski, znany działacz opozycyjny lat 80.

Fot. Artur Jachna

Czytaj dalej 38. rocznica śmierci Walentego Badylaka na krakowskim Rynku Głównym

Wykład dla krakowskiej młodzieży licealnej na temat Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej

We wtorek 20 marca 2018 r. w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, odbył się wykład p.t. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur czyli… Unia tu już była”. Prelegentem był Pan Tomasz Kuba Kozłowski, który pracuje w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Jest on wybitnym popularyzatorem dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów Wschodnich I i II Rzeczpospolitej, autorem wystaw i wydawnictw. Jednym z poruszanych przez Pana Kozłowskiego wątków, były związki Krakowa z historyczną Litwą i Rusią. Wystąpienie miało znaczące walory edukacyjne, a wspomagane było wysokiej klasy multimediami.

Fot. Artur Jachna

Czytaj dalej Wykład dla krakowskiej młodzieży licealnej na temat Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej

Muzeum dla schroniska – aukcja drzewka emausowego

Przy okazji tegorocznego Przystanku Emaus zapraszamy Państwa do udziału w pierwszej charytatywnej aukcji drzewek emausowych. Całość wylicytowanej kwoty przeznaczymy na potrzeby Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej prowadzonego przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, z którego przybył do nas Włodek, koci kustosz mieszkający w Domu Zwierzynieckim.

Czytaj dalej Muzeum dla schroniska – aukcja drzewka emausowego

Otwarcie wystawy IPN „»Żegota« – Rada Pomocy Żydom” – Kraków, 23 marca

Z okazji przypadającego 24 marca Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 23 marca o godz. 14 w gmachu Poczty Polskiej przy ul. Westerplatte 20 w Krakowie nastąpi otwarcie wystawy IPN „»Żegota« — Rada Pomocy Żydom”.
Czytaj dalej Otwarcie wystawy IPN „»Żegota« – Rada Pomocy Żydom” – Kraków, 23 marca

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej tajne nauczanie na UJ – Kraków, 19 marca

W Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego 19 marca 2018 r. o godz. 11 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia tablicy, poświęconej tajnemu nauczaniu w czasie II wojny światowej. Godzinę wcześniej wiązanki kwiatów zostaną złożone pod tablicą na budynku przy ul. Podwale 2, która akcentuje rolę Bratniej Pomocy Studentów UJ w organizacja tajnego nauczania. Czytaj dalej Odsłonięcie tablicy upamiętniającej tajne nauczanie na UJ – Kraków, 19 marca

Pogrzeb Romany Kahl-Stachniewicz – 21 marca, cmentarz Rakowicki w Krakowie

15 marca 2018 r. zmarła Romana Kahl-Stachniewicz, współzałożycielka Konfederacji Polski Niepodległej. Pogrzeb odbędzie się w środę, 21 marca na cmentarzu Rakowicki w Krakowie. Początek uroczystości żałobnych o godz. 9 w cmentarnej kaplicy Helclów.

Czytaj dalej Pogrzeb Romany Kahl-Stachniewicz – 21 marca, cmentarz Rakowicki w Krakowie

Kolejna witryna oparta na WordPressie