Biało – czerwona dla przedszkolaka w Mietniowie!

,,czym skorupka za młodu nasiąknie …”
poznajemy polskie symbole narodowe z młodzieżą szkolną

Tekst i zdjęcia: Samorządowe Przedszkole w Mietniowie im. Jana Latuska

Akademia Młodego Polaka – to wspólny projekt Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Małopolskiego Centrum Edukacji ,,MEC” i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Jego celem jest zaznajomienie najmłodszych z polskimi symbolami narodowymi, budowanie świadomości narodowej, kształtowanie postaw obywatelskich oraz integracja dzieci i młodzieży.
Projekt zakłada m. in. realizację warsztatów pod nazwą ,,Biało-czerwona dla przedszkolaka” dla małopolskich nauczycieli z wykorzystaniem publikacji ,,Polskie symbole narodowe”.

W szkoleniach organizowanych przez MCDN uczestniczyli nauczyciele z naszego przedszkola: Wioletta U., Karolina K., Bożena Z. i postanowili realizować projekt w naszym przedszkolu. Nawiązaliśmy współpracę z Małgorzatą Przetaczek – nauczycielem SP im. A. Iskry w Mietniowie, która zorganizowała zespół uczniów i wspólnie z drugim nauczycielem szkoły – Martą Halamą przygotowały z uczniami z klas: V I VI lekcję wychowania patriotycznego o polskich symbolach narodowych dla przedszkolaków.

W piątek 29 kwietnia 2022 r. , tuż przed obchodami polskich świąt narodowych, przybyła do przedszkola liczna grupa młodzieży w galowych strojach oraz barwach biało-czerwonych z sześciometrową polską flagą, mapą Polski, zapisem nutowym hymnu państwowego i opowiedzieli przedszkolakom o polskich symbolach narodowych. Dzieci młodsze – maluszki – wspólnie ze starszymi kolegami wskazywali na mapie, gdzie leży Warszawa – stolica Polski. Mapa zrobiła ogromne wrażenie swoim rozmiarem, również dłuuuga flaga biało-czerwona wyjątkowo prezentowała się w dłoniach młodzieży, którzy odpowiedzialnie i z szacunkiem trzymali ją w swoich rękach. Starszaki dowiedziały się również o dawnych stolicach i na mapie wspólnie wskazali, gdzie jest Gniezno, Kraków i Warszawa, poznali również symbolikę barw biało-czerwonych, legendę o godle Polski i wspólnie w postawie zasadniczej zaśpiewali 1 zwrotkę ,,Mazurka Dąbrowskiego” z tekstem J. Wybickiego o czym dowiedziały się starsze dzieci. Wysłuchaliśmy również z uwagą piosenkę ,,Biel i czerwień” w wykonaniu starszych kolegów pod batutą Pani Małgosi – nauczyciela muzyki.

Dziękujemy bardzo nauczycielom ze szkoły w Mietniowie a przede wszystkim młodzieży szkolnej – naszym absolwentom za wzorowe wykonanie zadania i lekcję wychowania patriotycznego

Podziel się tą informacją: