To kolejny weekend 51. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, którą organizuje Koło Grodzkie PTTK. Tym razem czeka na nas aż sześć bezpłatnych spacerów.
W sobotę, 17 grudnia można wybrać się na jedną z trzech zaproponowanych tras:
- dla odznaki brązowej: „Kraków w epoce renesansu”.
Renesans to epoka w kulturze i sztuce, która nastąpiła po gotyku, zwrócono się wtedy ku sprawom doczesnym, ludzkim. Odrodziły się sztuki starożytne, zwłaszcza w architekturze i rzeźbie, wzorując się na starożytnych wzorach. I Kraków w tym czasie przeżywał najwspanialszy okres swojego rozwoju, czego przykładem są zachwycające wspaniałą attyką Sukiennice, liczne kamienice jak np. Szara lub Bonerowska, a także nisza grobowa Króla Jana Olbrachta w Katedrze Wawelskiej.
Spotkanie o godz. 09.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
- dla odznaki srebrnej: „Podgórze – jego historia i zabytki – część druga”
Jest to kontynuacja spaceru po Podgórzu sprzed dwóch tygodni. Tym razem skupimy się na „górnej części” Podgórza – wzgórze Krzemionki, Kopiec Kraka, Fort św. Benedykta i kilka innych ciekawych miejsc.
Spotkanie o godz. 10.30 na Rynku Podgórskim.
- dla odznaki złotej: „Sekrety mało znanych wnętrz krakowskich”
A co to takiego, ktoś spyta? A gdzie pójdziemy? To jest niespodzianka, ale zdradzić możemy, że przechodzimy obok tych miejsc niemal codziennie, ale nie wiemy co kryje się w środku. Urokliwe klatki schodowe, przestronne hole, malowidła na ścianach… to tylko garść tego, o czym będzie mowa podczas tego spaceru, i co będzie można zobaczyć. Zapraszamy!
Spotkanie o godz. 09.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
W niedzielę, 18 grudnia można wybrać się na jedną z trzech zaproponowanych tras:
- dla odznaki brązowej: „Place Krakowa”.
Place pełnią specyficzną rolę w życiu każdego miasta, a nawet każdej dzielnicy. Są punktem centralnym, wokół nich kręci się całe życie okolicznych mieszkańców. Na samym Starym Mieście mamy ich kilka, jak np. Mały Rynek, plac Szczepański, plac Wszystkich Świętych, plac Dominikański, plac Św. Marii Magdaleny, czy ten najważniejszy – Rynek Główny. Warto odwiedzić także plac Jana Matejki na Kleparzu, plac Wolnica na Kazimierzu oraz plac przed gmachem Muzeum Narodowego przy Alei 3-Maja.
Spotkanie o godz. 09.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
- dla odznaki srebrnej: „Szlakiem krakowskiego przemysłu”
W dawnych czasach przemysł opierał się o system cechowy i przedsiębiorstwa miejskie i prywatne, działające poza cechami. Z czasem mieszczanie zaczęli tworzyć spółki dla prowadzenia przedsięwzięć górniczo-przemysłowych, hutniczych i poszukiwań nowych kruszców. Pierwsze krakowskie manufaktury powstałe z końcem XVIII w. przyniosły znaczną zmianę w tym zakresie, a w połowie XIX w. powstało kilka przedsiębiorstw, które z czasem stały się nowoczesnymi zakładami przemysłowymi, działającymi do dzisiaj. Co dzisiaj zostało do naszych czasów? To będzie można zobaczyć na spacerze!
Spotkanie o godz. 09.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
- dla odznaki złotej: „Motywy zwierzęce na krakowskich kamienicach i ulicach”
Orły, lwy, złote karpie, raki, jagnięcia, żaby, a nawet jaszczury i smoki i wiele innych zwierząt możemy spotkać w przestrzeni miasta. Oczywiście nie żywych, a zaklętych w kamieniu i malowidłach. Wystarczy czasem tylko nieco unieść swój wzrok ku górze, aby zobaczyć jak zdobią (a czasem i strzegą) fasady krakowskich kamienic i ulic. Część z nich istnieje od średniowiecza, jako godła domów, część powstała znacznie później. O tym wszystkim opowiemy sobie podczas tego spaceru.
Spotkanie o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”, ul. Westerplatte 15/16.
Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.
Fot. Jan Graczyński