100-lecie krakowskich klubów sportowych – wystawa czynna do 15 września

W tym roku pięć krakowskich klubów sportowych świętuje wyjątkowy jubileusz. Klub Sportowy „Prądniczanka”, Zwierzyniecki Klub Sportowy, Dąbski Klub Sportowy, Robotniczy Klub Sportowy „Garbarnia” i Klub Sportowy „Kolejarz Prokocim” obchodzą stulecie założenia. Osiągnięcia i swoją historię kluby prezentują m.in. poprzez wystawę, którą od 25 sierpnia można obejrzeć w krakowskim magistracie. 28 i 29 sierpnia odbędzie się również turniej piłkarski krakowskich stulatków o puchary Prezydenta Miasta Krakowa i Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Otwarcia wystawy dokonali: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska, Przewodniczący Komisji Sportu i Kultury Fizycznej RMK Stanisław Moryc oraz prezesi jubileuszowych klubów sportowych: Władysław Kowalówka – Prezes Dąbskiego Klubu  Sportowego, Józef Małecki – Prezes Klubu Sportowego Kolejarz Prokocim, Jerzy Starmach – Prezes Klubu Sportowego Prądniczanka, Grzegorz Bartosz – Prezes Robotniczego Klubu Sportowego Garbarnia oraz Henryk Ostachowski – Prezes Zwierzynieckiego Klubu Sportowego.

Medale 30-lecia odrodzonego samorządu dla jubilatów

– Garbarnia Kraków, Dąbski Kraków, Prądniczanka Kraków, Prokocim Kraków i oczywiście Zwierzyniecki Kraków w tym roku obchodzą 100-lecie założenia. Kluby te często niesłusznie nazywane są małymi klubami sportowymi. To są kluby o wielkiej duszy, wielkiej historii i dużych zasługach dla naszego miasta. Te kluby sportowe wpisały się przez ostatnie 100 lat w historię działania na rzecz wychowania dzieci i młodzieży – mówił podczas otwarcia wystawy Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

– Kluby trenują dzieci i młodzież – a to jest najważniejsze w krakowskim sporcie, by dzieci miały się gdzie rozwijać, by miały obiekty na których mogą trenować, gdzie mogą spełniać swoje pasje sportowe. Te kluby dokładnie to robią, pracują z młodzieżą i trzeba im za to bardzo serdecznie podziękować. Bo praca z młodzieżą przynosi efekty w sporcie seniorskim – mówił radny Stanisław Moryc.

W trakcie uroczystości Przewodniczący RMK Dominik Jaśkowiec wraz z Zastępczynią Prezydenta Miasta Krakowa Anną Korfel-Jasińską oraz Przewodniczącym Komisji Sportu i Kultury Fizycznej RMK Stanisławem Morycem wręczył na ręce Prezesów jubileuszowych klubów sportowych Medale 30-lecia odrodzonego samorządu.

Wystawa prezentuje dorobek pięciu klubów sportowych, których historia rozpoczęła się w 1921 r., a których główną lub często jedyną sekcją jest sekcja piłki nożnej. Wśród artefaktów przekazanych przez kluby na wystawę znalazły się m.in.: statuetka za 1. miejsce w pucharze Polski 1967/1968 w okręgu krakowskim i statuetka 25. finału WOŚP przekazane przez Dąbski Klub Sportowy; obrazy pędzla Wlastimila Hofmana dedykowane Zwierzynieckiemu Klubowi Sportowemu; puchar z 1935 r. przekazany przez KS Kolejarz Prokocim czy historyczny fragment trybuny przekazany przez RKS Garbarnia. Pamiątki prezentowane są w Holu Kamiennym w Urzędzie Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3–4. Wystawa potrwa do 15 września.

Jubileusz na sportowo

Turniej piłkarski krakowskich stulatków odbędzie się na stadionie KS Prądniczanka przy ul. św. Andrzeja Boboli 5. Oldboje będą rywalizować w sobotę 28 sierpnia od godz. 12:00, natomiast w niedzielę 29 sierpnia o godz. 10:00 odbędzie się turniej młodzieżowy U-10. Udział w turniejach wezmą oldboje oraz dzieci w wieku do 10 lat z jubileuszowych klubów sportowych.

– Zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniach jubileuszowych. Niech stulecie klubów piłkarskich będzie wspólnym świętem wszystkich krakowian – mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący RMK. Wstęp na turniej piłkarski oraz wystawę jest bezpłatny.

Kraków to nie tylko wielkie kluby sportowe

„Równo sto lat temu w Krakowie powstało pięć klubów sportowych, których historia i działalność od wieku ma nieoceniony wpływ na życie nie tylko dzielnic, w których funkcjonowały, ale również całego Krakowa. Kluby są kuźniami młodych talentów – na stadionach, w halach i na kortach trenują przyszłe gwiazdy wielu dyscyplin sportowych, ze szczególnym naciskiem na piłkę nożną. To właśnie dzielnicowe kluby sportowe dają młodym zawodnikom impuls do dalszego rozwoju – tu zaczyna się ich przygoda ze sportem, tu mogą realizować swoje pasje” – możemy przeczytać w materiałach przygotowanych na wystawę prezentującą historię i dokonania stulatków.

– Dyskutując o wsparciu, jakiego władze naszego miasta udzielają klubom, patrzymy na krakowski sport przez pryzmat dwóch największych z nich: Wisły i Cracovii. Inwestycje w infrastrukturę sportową sprowadzamy do dyskusji na temat sensowności budowy dwóch stadionów oraz kosztów, jakie musieli ponieść z tego tytułu krakowianie. Takie postrzeganie krakowskiego sportu, często obecne w mediach, jest jednak błędne. Krakowski sport bowiem to przede wszystkim kilkadziesiąt małych i średnich klubów, na co dzień prowadzących pracę z kilkunastoma tysiącami młodych ludzi. Ten wysiłek Miasto winno wspierać i wspiera – mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Trochę o historii jubilatów

Krakowscy jubilaci mają się czym pochwalić. Za ich jubileuszem kryje się 100 lat historii i wiele osiągnięć. Historia Prądniczanki związana jest nieodłącznie z piłką nożną. To właśnie utworzone jeszcze przed I wojną światową przez prądnicką młodzież, grające „na dziko” drużyny piłkarskie dały początek klubowi założonemu w 1921 r. W okresie międzywojennym sekcja piłkarska była – nie licząc wąskiej grupy szachistów – jedyną sekcją sportową tego klubu. Z jej szeregów wywodzi się m.in. późniejszy zawodnik Wisły, reprezentant kraju Antoni Łyko. W drużynie Prądniczanki grał również Kazimierz Kawula i jego sześciu synów, z których jeden – Władysław, zyskał sobie szczególną popularność w Krakowie i całym kraju, występując przez wiele lat na pozycji stopera w pierwszoligowej Wiśle. Wychowankami klubu prądnickiego byli także w latach powojennych inni znani piłkarze, którzy zasilali ligowe kluby krakowskie,  a także m.in. Daniel Górak – olimpijczyk z 2016 r. w tenisie stołowym, Roman Trzmielewski – mistrz Polski w biegu na orientację czy Zuzanna Wózek – reprezentacja Polski kobiet U17 (piłka nożna). Obecnie w klubie działają sekcje: piłki nożnej mężczyzn, piłki nożnej kobiet, siatkówki, koszykówki oraz akademia piłkarska.

Zwierzyniecki Klub Sportowy założyli w 1921 r. gracze wykluczeni z rezerwowej drużyny Cracovii. Początkowo nosił nazwę Rudawa, a następnie Kościuszko, pod obecną nazwą występował od roku 1922. 28 stycznia 1945 r. Zwierzyniecki Klub Sportowy uczestniczył w pierwszym rozegranym po wojnie meczu piłkarskim w Krakowie, jego przeciwnikiem była Juvenia. Dla upamiętnienia tego faktu drużyny Juvenii i Zwierzynieckiego przez kilkadziesiąt lat rozgrywały coroczne styczniowe spotkania piłkarskie. W barwach klubu Zwierzynieckiego występowali olimpijczycy, m.in. szermierz Wojciech Zabłocki i kolarz Jan Łazarski. Sukcesy odnosiła też drużyna piłki ręcznej, która w 1958 r. zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski. Obecnie klub prowadzi sekcję piłki nożnej.

Założony w 1921 r. Dąbski KS pierwotnie nazwany KS Dąbie, znany był także pod nazwami: Sparta Dąbski KS, Spójnia Kraków i Sparta Kraków. Klub powstał z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Grzegórzki. Pierwszym prezesem i zarazem głównym inicjatorem założenia klubu był podoficer Wojska Polskiego Edward Baran. W trakcie akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez niemieckiego okupanta 15 stycznia 1945 r. stracono 79 mieszkańców Dąbia, w tym wielu działaczy i piłkarzy Dąbskiego KS. W sumie podczas wolny zamordowano 22 zawodników i członków klubu. Gracze wywodzący się z Dąbski KS  przez lata zasilali nie tylko I ligowe kluby: Wisłę, Cracovię czy Hutnika, ale również reprezentację Polski. Obecnie Dąbski Klub Sportowy prowadzi tylko sekcję piłki nożnej, w której znajdują się zespoły trampkarzy, juniorów i seniorów.

Robotniczy Klub Sportowy „Garbarnia” to klub piłkarski założony w 1921 r. przez grupę pracowników Polskich Zakładów Garbarskich. Największy sukces osiągnął w 1931 r., gdy został mistrzem Polski. Przełom lat 20. i 30. ubiegłego wieku to najlepszy okres w stuletniej historii klubu. „Brązowi” w 1929 r. zostali wicemistrzami Polski, w 1930 r. zajęli szóste miejsce, a w 1934 r. i 1936 r. czwartą pozycję w najwyższej klasie rozgrywkowej. Wówczas zawodnicy Garbarni byli reprezentantami Polski, a sam klub rywalizował na arenie międzynarodowej, pokonując m.in. Bayern Monachium 8 : 0. Obecnie klub działa w formie stowarzyszenia kultury fizycznej i prowadzi sekcję piłkarską. W przeszłości Garbarnia była klubem wielosekcyjnym.

Historia klubu Kolejarz Prokocim również sięga 1921 r., kiedy to Franciszek Międzik i Adolf Furgalski założyli klub sportowy pod nazwą Krakus. Po połączeniu z KS Orlątko przyjął nazwę Klub Sportowy „Świtezianka”. Nazwa SKS Prokocim zaczęła być używana w 1933 r. po połączeniu się z Klubem Olimpia. Natomiast nazwa KS Kolejarz Prokocim powstała dopiero w 1949 r. Największe sukcesy klubu to awans do 1/16 Pucharu Polski w 1979 r. oraz awans do III ligi w latach: 1960, 1976 oraz 1979. Obecnie klub prowadzi sekcje piłki nożnej oraz frisbee.

Warto przypomnieć, że wiekową historię ma również Krakowski Kolejowy Klub Sportowy „Olsza”, który specjalizuje się w tenisie ziemnym.

Jubileuszowy turniej został zorganizowany pod patronatem prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Dominika Jaśkowca. Partnerem turnieju jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Fot: Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

Podziel się tą informacją: