150 lat temu – 5 grudnia 1867 roku – urodził się Józef Piłsudski. Mimo że urodził się na Wileńszczyźnie, to jego działalność niepodległościowa ściśle związana jest z Krakowem. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się okolicznościowe wydarzenia – 5 grudnia młodzież krakowskich szkół odda hołd Marszałkowi, natomiast 10 grudnia zostanie odprawiona msza święta w Katedrze na Wawelu. W tych dniach na biało-czerwono zaświecą się kładka o. Bernatka i estakada tramwajowa Lipska-Wielicka.
We wtorek, 5 grudnia, o godz. 9.45 młodzież krakowskich szkół zbierze się pod Katedrą Wawelską (przed Kryptą Srebrnych Dzwonów). O godz. 10.00 zostaną złożone kwiaty na sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po złożeniu kwiatów, młodzież ulicami Podzamcze, Powiśle, Zwierzyniecka, Retoryka przejdzie pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów. Pod pomnikiem delegacje młodzieży złożą kwiaty, po czym zostanie wygłoszona krótka prelekcja na temat osoby Marszałka. Słowo przeplatane będzie pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru z I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Pod pomnikiem rozdawane będą również okolicznościowe karty z serii „Polscy Bohaterowie” z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Tego dnia, będzie go można osobiście „poznać” za sprawą aktora, który pod pomnikiem zagra postać Marszałka. W wydarzeniu weźmie udział około 150 uczniów.
W niedzielę ,10 grudnia, o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu zostanie odprawiona uroczysta msza święta celebrowana z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po mszy świętej nastąpi złożenie kwiatów na sarkofagu Józefa Piłsudskiego.
Józef Piłsudski to jeden z twórców polskiej niepodległości. 11 listopada 1918 r. to jemu powołana przez cesarstwa Niemiec i Austro-Węgier Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskała niepodległość.
Trudno przecenić wagę związków Marszałka z Krakowem. Tutaj podjął decyzję o organizacji Strzelców i wymarszu na front, Kraków odwiedził jako pierwsze miasto po przejęciu władzy w 1918 roku, tutaj po latach znalazł miejsce wiecznego spoczynku. W Krakowie posiada też najbardziej oryginalny pomnik – Kopiec Piłsudskiego. Śladów obecności Marszałka w naszym mieście jest bardzo dużo. Są to miejsca, w których bywał prywatnie i oficjalnie oraz uroczystości, w których brał udział. Wiele z nich jest upamiętnionych poprzez tablice, obeliski, obiekty oraz instytucje noszące Jego imię.
Warto dodać, że w Bibliotece Głównej AGH w Krakowie przy al. Mickiewicza 30, można oglądać wystawę „Krakowskie ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego. 150 rocznica urodzin”. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz instytucji: Archiwum Narodowego w Krakowie, Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Biblioteki Głównej AGH.
Miejsce ekspozycji jest nieprzypadkowe. 20 października 1919 roku Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa dokonał uroczystego otwarcia Akademii Górniczej.
Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2018 r.
5 grudnia, w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, w Sejmie odbędzie się zwołane przez Prezydenta RP Zgromadzenie Narodowe, a w miejscu urodzenia w Zułowie oraz przy grobie matki i serca syna na wileńskiej Rossie spotkają się przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych z całej Polski. W ten symboliczny sposób rozpoczęte zostaną obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
W związku z 150. rocznicą urodzin Józefa Piłsudskiego Sejm Rzeczypospolitej ogłosił Marszałka jednym z patronów 2017 roku.