Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Krakowa – stanie się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna. IX edycja Biegu „Pamiętaj z nami” obędzie się w sobotę, 13 maja. Zapisy już ruszyły.
Bieg jest częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa (Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska) i Muzeum KL Plaszow, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Temat przewodni tegorocznej edycji to Oblicza bohaterstwa.
Bieg „Pamiętaj z nami” jest upamiętnieniem i podziękowaniem wojennemu pokoleniu krakowian za ich bohaterskie postawy i czyny, za ryzykowanie nierzadko własnym życiem, życiem swoich rodzin i przyjaciół. Bieg przypomina o ich walce o wolność i godność, poświęceniu dla innych, ale też powojenną traumę i brak zrozumienia.
Link do zapisów: zapisy.sts-timing.pl
Regulamin wraz z załącznikami jest dostępny do pobrania na stronie: muzeumkrakowa.pl
Bieg „Pamiętaj z nami” rozpocznie już tradycyjnie przy ul. Pomorskiej, obok miejsca pamięci narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów. Trasa biegu kończy się na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Dzisiaj pod nr. 18 na pl. Bohaterów Getta działa muzeum poświęcone historii getta i Sprawiedliwemu wśród Narodów Świata Tadeuszowi Pankiewiczowi.
Z okazji Biegu przygotowano bogaty program towarzyszący na pl. Bohaterów Getta w sobotę, 13 maja w godz. 11.00–14.00.
- Podczas Biegu wspólnie z Polską Akcją Humanitarną prowadzona będzie kwesta na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Już teraz można dokonywać wpłat przez stronę pah.org.pl (z dopiskiem „Pamiętaj z nami 2023”):
- Możesz też będzie oddać krew w godz. 11.00–14.00 w mobilnej stacji krwiodawstwa na pl. Bohaterów Getta. Honorowi krwiodawcy otrzymają pamiątkowe gadżety Biegu i darmowe bilety wstępu do Fabryki Schindlera, Apteki pod Orłem i Ulicy Pomorskiej.
- Warsztaty plastyczne i ruchowe dla dzieci (od 3 lat).
- Warsztaty pierwszej pomocy – spotkanie z pracownikami krakowskiego WOPR-u.
- Warsztaty o codzienności osób z niepełnosprawnościami. Poruszanie się na wózku inwalidzkim na specjalnym stanowisku z progami i podjazdami. Savoir-vivre wobec osób ze specjalnymi potrzebami. Udział psów przewodników/czek!
Cały program dwudniowego wydarzenia „Pamiętaj z nami 2023” (12–13 maja) wraz z obszernymi opisami wszystkich punktów programu (dyskusje, warsztaty, spacery edukacyjne, konkurs filmowy) już wkrótce na stronie muzeumkrakowa.pl oraz na profilu wydarzenia na Facebooku.