Muzeum Muzeum organizuje w Rydlówce uroczyste osadzanie chochoła. Wydarzenie przywołuje wspomnienie słynnego ślubu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Tegoroczna edycja, ze względu na pandemię koronawirusa, odbędzie się on-line.
Osadzanie chochoła to już półwieczna tradycja, sięgająca otwarcia muzeum w Rydlówce, nawiązująca do ślubu i wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Ślub odbył się 20 listopada 1900 r. w kościele Mariackim w Krakowie, a dzień później, w trakcie hucznego wesela w Bronowicach, celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych.
To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania arcydramatu „Wesele”, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera sztuki. Co więcej, zdarzenia te współczesnym mieszkańcom Rydlówki oraz krakowianom dały impuls do corocznego, uroczystego wspominania samego ślubu, jak i scenicznego „Wesela”. Centralnym punktem tych uroczystości jest symboliczne osadzanie chochoła, czyli obrzęd okrywania krzaka róży słomą.
W tym roku wydarzenia rocznicowe odbędą się on-line na profilu Rydlówki na Facebooku. W dniach 19–22 listopada będzie można tam zobaczyć filmy, które muzealnicy specjalnie przygotowali na tę okazję.
W sobotę, 21 listopada, o godzinie 14.30 na profilu zostanie opublikowana filmowa relacja z tegorocznych obchodów osadzania chochoła. Wagę tego wydarzenia podkreśli dźwięk dzwonu Bolesław, który w tej samej chwili zabrzmi z Wieży Ratuszowej.
Z kolei o godz. 15.00 odbędzie się oprowadzanie on-line po Rydlówce. Więcej informacji tutaj.
Fot: Bogusław Świerzowski / krakow.pl