Stowarzyszenie „Totus Tuus” postanowiło ponownie wystawić do konkursu „100 szopek”, w kategorii „Szopka Zagraniczna” dzieło Dariusza Czyża. Międzynarodowa Wystawa „100 Szopek”, odbywa się w Rzymie od 42 lat i każdego roku bierze w niej udział ponad 150 stajenek, z kilkunastu regionów Włoch oraz kilkudziesięciu krajów.
Tym razem, wykonana przez krakowskiego artystę szopka, posiada motywy i symbole rzymskiej Bazyliki Matki Bożej Większej. W bazylice jest obecny nie tylko cudowny wizerunek Maryi „Solus Populi Romani”, który wiąże się z cudem spadającego śniegu w środku rzymskiego lata, ale także relikwie drewienek betlejemskiego żłobka i witraż. Warto też zauważyć, że konstrukcja szopki jest dwustronna. Po drugiej stronie budowli czeka na nas niespodzianka… Artysta zawarł w niej jeszcze jeden, bardzo istotny motyw Wiecznego Miasta… Miniaturową dziurkę od klucza, w której zobaczymy kopułę Bazyliki św. Piotra. Element ten nawiązuje do słynnej dziurki w bramie posiadłości Kawalerów Maltańskich na wzgórzu Awentyn, która jest jedną z najważniejszych atrakcji miasta.
Szopka Dariusza Czyża nabiera życia, kiedy załączymy w konstrukcji światełka, oświetlą one jej witraże i balkony ukazując misternie wykonane szczegóły. Na jednym z dziedzińców oczekują święci: siostra Faustyna, ojciec Pio i Jan Paweł II. W szopce nie mogło zabraknąć postaci papieża Franciszka i… świętego Franciszka. A na warcie stoją rzymscy żołnierze.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu, w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Polska szopka bierze udział w wystawie, z inicjatywy stowarzyszenia kulturalnego „Totus Tuus”- promocja Słowa Świętego Jana Pawła II.
42. Międzynarodową Wystawę „100 szopek” będzie można oglądać od 23 listopada 2017 do 7 stycznia 2018 r. w Rzymie.