Od wtorku 24 stycznia w Muzeum AK można oglądać wystawę “Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944”, przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.
“W okresie okupacji niemieckiej 1939-1944 na Pawiaku, wówczas więzieniu śledczym hitlerowskiego gestapo, funkcjonowały dwa szpitale, na oddziałach męskim i kobiecym. Zatrudniony w nich polski personel medyczny, rekrutujący się zarówno spośród więźniów, jak i osób przychodzących z wolności, starał się we wszelki sposób pomagać osadzonym. Członkowie pawiackiej służby zdrowia wypełniali podwójną rolę. Z jednej strony starali się nieść pomoc medyczną więźniom, natomiast z drugiej wypełniali zadania żołnierzy podziemia. Oba szpitale stanowiły ośrodki zorganizowanej działalności konspiracyjnej. Dzięki między innymi ofiarności, poświęceniu i odwadze osobom w charakterystycznych białych fartuchach udało się uratować wielu ludzi. Usiłując ocalić życie innych, sami jednocześnie ryzykowali najwięcej. Stąd, jak to określiła jedna z lekarek – więźniarek dr Anna Czuperska, służba polskiego personelu medycznego na Pawiaku była
Celem wystawy jest przybliżenie heroicznej postawy pawiackiego personelu medycznego. Główny środek przekazu stanowią plansze wraz z tekstem oraz odnoszącymi się do niego fotografiami. Na nich przedstawiona jest w sposób kompleksowy historia funkcjonowania pawiackich szpitali oraz kluczowe aspekty działalności osób w białych fartuchach”
– fragment tekstu przygotowany na potrzeby ulotki wystawy
Ekspozycję w Muzeum Armii Krajowej uzupełniają muzealia wypożyczone z Muzeum Farmacji CM Uniwersytetu Jagiellońskiego.