Obchodzimy 220. rocznicę powstania cmentarza Rakowickiego. Z tej okazji Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie wydał specjalny folder dostępny nieodpłatnie dla odwiedzających nekropolię. W najbliższym czasie wysłuchać będzie można również odczytu naukowego autorki folderu dr Karoliny Grodziskiej, poświęconego tematyce symboli i motywów nagrobnych znajdujących się na cmentarzu.
Cmentarz Rakowicki powstał w latach 1801-1802, a pierwszy pochówek datuje się na rok 1803 r. Ta najstarsza krakowska nekropolia jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych Polaków, jak również stanowi niezwykle wartościowy zbiór zabytków sztuki nagrobnej. Wznoszone na cmentarzu od ponad dwóch wieków grobowce, kaplice grobowe i nagrobki, tworzone w różnych stylach przez budowniczych, architektów, rzeźbiarzy i kamieniarzy, składają się na niepowtarzalny zespół rzeźby i architektury sepulkralnej i są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Krakowa i Polski, objętym ochroną konserwatorską.
Aby uczcić 220. rocznicę istnienia tego wyjątkowego miejsca, ZCK w Krakowie wydał pod koniec zeszłego roku folder pt. „220 lat cmentarza Rakowickiego. Symbole i motywy nagrobne – anioły, geniusze śmierci, płaczki”. Broszurę można odebrać bezpłatnie w biurze obsługi klienta ZCK przy ul. Rakowickiej 26. Jest to niezwykle cenna publikacja, ponieważ zawiera zapomnianą już wiedzę o sztuce sepulkralnej i wykracza poza tradycyjne treści ujmowane w tego rodzaju wydawnictwach.
Ciekawie zapowiada się także prelekcja poświęcona tematyce motywów nagrobnych nekropolii rakowickiej, którą poprowadzi doktor nauk historycznych Karolina Grodziska, absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka wspomnianego folderu oraz wielu unikatowych publikacji poświęconych historii cmentarzy i cmentarnych zabytków. Wykład odbędzie się już jutro, 14 lutego w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12 (I piętro) o godz. 17.15.
Fot. Wiesław Majka