26 stycznia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas 4 Design Days po raz pierwszy został zaprezentowany polski samochód elektryczny IZERA w dwóch wersjach SUV oraz Hatchback. Nazwa Izera ma rodowód celtycki – isiras oznacza kogoś lub coś silnego, szybkiego, bystrego. Samochód tej marki charakteryzuje efektowna sylwetka, przestronność, funkcjonalność ale i praca sztucznej inteligencji. Od startu do 100 km Izera przyspiesza w niecałe 7 s, zaś osiągi na jednym ładowaniu sięgają 400 km. Pojazdy tej marki posiadają systemy wspomagające zachowanie bezpieczeństwa i poprawiające komfort jazdy. To m.in. system FCW i AEB, BSW czy TSR. Skrót FCW to akronim od Forward Collision Warning (ostrzeżenie przed kolizją czołową) a AEB – Autonomous Emergency Braking (autonomiczne hamowanie awaryjne). Systemy te mają na celu ostrzeganie oraz zapobieganie zderzeniom samochodu z jadącym przed nim lub z inną przeszkodą. Skrót BSW to akronim od Blind Spot Warning (czujnik martwego pola), oznacza się nim system informowania o znajdującym się pojeździe w pobliżu naszego, którego nie możemy dostrzec w naszych lusterkach. Pomaga to w zapobieżeniu zjazdu na pas tuż przed jadącym na nim samochodem oraz zderzeniem z nim. TSR-tym skrótem oznacza się system rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition). Dzięki temu systemowi kierowca jest informowany o znakach na drodze (oczywiście nie wszystkich, ale takich jak np. ograniczenie prędkości, zakaz wyprzedzania, zakaz wjazdu), które zostaną mu wyświetlone, aby mógł się do nich dostosować.
Projektantem samochodu jest Tadeusz Jelec, który określił jego przeznaczenie jako pojazdu rodzinnego. Jednak nie przekreślił zastosowania go do innych celów. Jelec stwierdził także, że samochód ten przywraca nadzieję Polakom, co do posiadania własnej marki.
Stwierdził również, że: „Współczesny design w motoryzacji musi być nie tylko atrakcyjny i funkcjonalny, ale powinien również wzbudzać emocje. Dlatego, jako twórcy stylistyki Izery, poszukujemy ponadczasowej, praktycznej formy, która rozbudza wyobraźnię odbiorców. Wyróżniająca się elegancka sylwetka, przestronność i uniwersalność, czyli cechy, które widać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz demonstracyjnego egzemplarza Izery, wyznaczają fundamenty stylistycznego DNA naszej marki […] Dla nas obecność podczas 4 Design Days to nie tylko okazja do pokazania naszej marki szerszemu gronu odbiorców, lecz także możliwość spotkań i rozmów z profesjonalistami i designerami różnych specjalizacji, których praca wpływa na to, jak będzie wyglądać przyszłość naszych domów, ulic i miast. Izera chcę się wpisać w ten świat i go współtworzyć“. Fabryka samochodów ma powstać w Jaworznie, zaś pierwszy model Izery SUV ma zjechać z taśmy produkcyjnej w 2025 r.
Projekt polskiego samochodu elektrycznego realizuje spółka ElectroMobility Poland S.A. Powstała ona aby móc zrealizować zamysł Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu o stworzeniu potężnej floty samochodów elektrycznych. Spółka ElectroMobility Poland S.A. powstała w październiku 2016 r. z inicjatywy czterech polskich grup energetycznych – PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Energa SA, Enea S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. Każda z nich objęła po 25 % kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 % głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. 30 września 2021 r. nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego Spółki w drodze objęcia nowo wyemitowanych akcji Spółki przez Skarb Państwa, który tym samym stał się większościowym akcjonariuszem Spółki.
Opracowanie Mariusz Jabłoński