45 muzeów i galerii weźmie udział w 16. edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. Program wydarzenia, które w tym roku odbędzie się 14 listopada, obejmuje zarówno możliwość zobaczenia ekspozycji stałych i czasowych, jak też muzealnych miejsc i obiektów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających oraz atrakcje przygotowane specjalnie na tę okazję: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich to wydarzenie, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa.
W tym roku Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich odbędzie się 14 listopada. W tegorocznym projekcie udział weźmie 45 muzeów i galerii. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe, udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających, jak również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
– Po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią muzea zapraszają na ten wyjątkowy dzień otwarty. Na niedzielę 14 listopada zaplanujmy wizyty w muzeach i galeriach, które specjalnie na tę okazję przygotowały dodatkowe atrakcje. To świetny pretekst, żeby przypomnieć sobie, jak bogate i różnorodne zbiory mają krakowskie placówki, jak ciekawą ofertę proponują. Może dla niektórych krakowian i gości odwiedzenie 14 listopada wybranego muzeum lub kilku muzeów stanie się początkiem do zaplanowania serii kolejnych wizyt? – do udziału w inicjatywie krakowian i gości zaprasza Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Wśród wielu atrakcji specjalnie przygotowanych na ten dzień można wymienić na przykład mistrzowskie warsztaty w Muzeum Interaktywnym Centrum Edukacji Teatralnej MICET ‒ „Ciao Ciało! Kontakt z ciałem poprzez ruch, ekspresję i taniec”. Tematem przewodnim warsztatów będzie ciało jako narzędzie pracy aktora w tworzeniu scenicznego dzieła. Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” zaprasza na wystawę kilkudziesięciu prac Leszka Sobockiego „Portrety krakowian”, a Zamek Królewski na Wawelu na specjalne trasy z przewodnikiem „Otwórz oczy na Wawel” – spacer po wzgórzu wawelskim oraz „Wawel po godzinach” – sekrety Baszty Złodziejskiej. Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury proponuje oprowadzania po wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” w języku polskim i ukraińskim, a Muzeum Fotografii zaprasza do nowych pomieszczeń przy ul. Józefitów 16, gdzie można zwiedzić magazyny studyjne, pracownie konserwacji i digitalizacji wyposażone w nowoczesny sprzęt.
Nie zabraknie także propozycji dla najmłodszych krakowian. Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza dzieci do Strefy kreatywności. To przestrzeń przygotowana do prowadzenia zajęć edukacyjnych przy użyciu klocków o dużych rozmiarach, gdzie dzieci mogą zbudować swój własny świat. Muzeum przygotowało zajęcia, w trakcie których uczestnicy stworzą miasto przyszłości, mapę okolicy, słynne budowle i zaprojektowane przez siebie domy marzeń. Natomiast Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza dzieci w wieku 5-10 lat na warsztaty „Pejzaż dźwiękowy”. W pierwszej części zajęć uczestnicy obejrzą wystawę „Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment”, a następnie sami przeprowadzą twórczy eksperyment: wysłuchają pejzaży dźwiękowych i spróbują przełożyć dźwięk na obraz.
Szczegółowy pogram 16. Edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich znajduje się tutaj oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu. Muzea w tym dniu czynne będą w swoich stałych godzinach otwarcia, wstęp do niektórych jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązują zapisy lub rezerwacje (za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji).
Fot. materiały prasowe