Do niedzieli, 18 października w Galerii Bunkier Sztuki można oglądać wystawę „Sprawa Stanisława Pyjasa”. W ostatnich dniach dostępności wystawy odbędzie się spotkanie z Dorotą Nieznalską, autorką wystawy i Cezarym Łazarewiczem, dziennikarzem i publicystą, poświęcone znaczeniu i historii sprawy Stanisława Pyjasa. Spotkanie zaplanowane jest na 15 października, a 17 października po wystawie oprowadzi jej autorka.
7 maja 1977 r. w Krakowie za sprawą Służby Bezpieczeństwa w niewyjaśnionych okolicznościach zginął Stanisław Pyjas, 24-letni student V roku filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, poeta, działacz opozycji antykomunistycznej. Jego śmierć wstrząsnęła środowiskiem, kręgiem przyjaciół i rodziną, zapoczątkowała działalność ruchu opozycyjnego w Krakowie. 15 maja 1977 r. ogłoszono powołanie Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie (SKS). Wystawę „Sprawa Stanisława Pyjasa” można oglądać w Bunkrze Sztuki przy placu Szczepańskim do niedzieli, 18 października.
– W projekcie „Sprawa Stanisława Pyjasa” dobór dokumentów tworzy „obraz życia zdefiniowanego przez śmierć”. Artystka pokazuje, że komunistyczny system gnębił ludzi również za to, że chcieli czytać książki, żyć w duchowej wolności i dążyć do godnego samookreślenia – mówi Maria Anna Potocka dyrektor Bunkra Sztuki, która poprowadzi spotkanie z Dorotą Nieznalską oraz Cezarym Łazarewiczem. Spotkanie odbędzie się w Galerii Bunkier Sztuki w czwartek, 15 października, o godz. 18.00.
Na spotkaniu liczba miejsc ograniczona – obowiązuje rezerwacja biletów pod adresem: press@bunkier.art.pl. Wstęp: 2 zł.
– W czasach kryzysu wartości demokratycznych, paradoksalnie tych, za które Stanisław Pyjas oddał swoje młode życie, istotne wydaje się przywołanie jego nieugiętej, odważnej, zaangażowanej postawy – podkreśla Dorota Nieznalska, autorka wystawy, która w sobotę, 17 października, o godz. 12.00 oprowadzi po niej widzów.
Na tym spotkaniu także obowiązuje limit miejsc, stąd konieczność rezerwacji biletów pod adresem: press@bunkier.art.pl. Wstęp w cenie biletu na wystawę.
Prosimy pamiętać o przestrzeganiu wytycznych sanitarnych obowiązujących w Galerii Bunkier Sztuki: wstęp w maseczkach ochronnych z koniecznością zachowania odstępu dwóch metrów od innych uczestników wydarzenia.
Szczegółowe informacje na stronie Galerii Bunkier Sztuki.
Fot: materiały prasowe