Słoneczne piątkowe przedpołudnie 27 września 2019 r. stało się tłem dla podniosłej uroczystości patriotycznej, która odbyła się na krakowskim Placu Jana Matejki. U stóp Grobu Nieznanego Żołnierza i Pomnika Grunwaldzkiego, przy biało-czerwonych flagach łopocących na wietrze i płomieniu ognia żarzącym się w zniczu pamięci, zebrali się Małopolanie, by uczcić obchodzony od dwudziestu jeden lat, Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.<
Osiemdziesiąt lat temu ukonstytuowała się organizacja wojskowa, która stała się zaczątkiem największej antyhitlerowskiej armii w okupowanej Europie. Droga do konsolidacji zbrojnego podziemia w ramach Armii Krajowej, wiodła przez Służbę Zwycięstwu Polski (27.09.1939) i Związek Walki Zbrojnej (13.11.1939), który przemianowano na AK (14.02.1942). Organizacja podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi RP na wychodźstwie. Podstawowymi formami walki AK z Niemcami i Sowietami były: działalność informacyjna i propagandowa, wojna psychologiczna, wywiad wojskowy na rzecz aliantów, sabotaż gospodarczy i przemysłowy, dywersja zbrojna oraz walka partyzancka. Ważna była też działalność szkoleniowa i produkcja uzbrojenia.
Uroczyste obchody zostały zorganizowane przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewodę Małopolskiego oraz Wojewódzką Radę Kombatancką. W programie uroczystości znalazło się: wciągnięcie flagi państwowej na maszt, hymn narodowy wykonany przez zebranych przy wtórze orkiestry wojskowej, wręczenie medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości a także przekazanie odznaczeń „Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, w dalszej zaś kolejności wystąpienia organizatorów, Apel Pamięci, salwa honorowa a przy końcu ceremonii złożenie wiązanek kwiatowych i zapalenie zniczy pamięci. Uczestnicy zgromadzenia rozeszli się po wysłuchaniu „Pierwszej Brygady” w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Tekst i fotografie: Artur Jachna