Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Nowej Huty. Opisz to, co zobaczyłeś i usłyszałeś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich, który potrwa do 21 lipca.
Dla jednych nigdy nie będzie częścią Krakowa, dla innych była nią zawsze. Okryta złą sławą – albo uważana za najlepszą dzielnicę do życia. Szara i smutna lub fascynująca i pełna życia. To odrębne „miasto w mieście” – kiedy chcesz zobaczyć Rynek Główny, mówisz – jadę do Krakowa…
W 70. rocznicę ułożenia pierwszej cegły pod budowę nowego miasta proponujemy nowe spojrzenie – tym razem reporterskim okiem – na Nową Hutę.
„18. znaczy Nowa Huta” to projekt, którego celem jest zbadanie i opisanie życia mieszkańców 18. dzielnicy Krakowa. Od pierwszych budowniczych po najnowszych mieszkańców, dla których Huta jest świadomym wyborem miejsca do życia. Od placu Centralnego po bar Meksyk. Wszystko może stać się dla nas punktem wyjścia do rozważań nad historią dzielnicy i jej współczesnym obrazem.
Wyjdź na pole, wsiądź w tramwaj i przyjedź do Huty. Opisz to, co zobaczyłeś i usłyszałeś. Zwróć uwagę na to niejednorodne, ciekawe, pełne znaczeń miejsce, a potem weź udział w otwartym naborze tekstów reporterskich, który potrwa do 21 lipca.
Jury w składzie: Renata Radłowska (dziennikarka Gazety Wyborczej, autorka książki reporterskiej „Nowohucka telenowela”), Marcin Żyła (dziennikarz, reportażysta, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”) oraz Daniel Lis (redaktor książek reporterskich w wydawnictwie Znak), dokona wyboru dziesięciu najlepszych tekstów, które znajdą się następnie w publikacji „18. znaczy Nowa Huta”. Swoją premierę będzie miała w październiku podczas 11. Festiwalu Conrada.
Równolegle do naboru tekstów odbędą się również spotkania z reporterami oraz miłośnikami Nowej Huty, którzy opowiedzą, jak miasta, dzielnice, małe społeczności czy budynki mogą inspirować i opowiadać niezwykłe historie.
29 maja projekt rozpoczęło spotkanie Renaty Radłowskiej z Beatą Chomątowską, pisarką, dziennikarką i prezeską stowarzyszenia Stacja Muranów, autorką takich książek jak „Betonia”, „Pałac. Biografia Intymna” czy „Stacja Muranów”, podczas którego dwie reporterki rozmawiały na temat miasta w reportażu i potencjale reporterskim Nowej Huty. Na początku lipca zaprosimy mieszkańców na reporterski spacer po Nowej Hucie.
Zasady naboru
Teksty reporterskie powinny mieć maksymalnie dwadzieścia tysięcy znaków (licząc ze spacjami). Jedynym warunkiem co do tematyki reportażu jest jego wyraźny związek z Nową Hutą. Zachęcamy zarówno do pisania reportaży historycznych, jak i społecznych; do ukazywania ciekawych, nieznanych lub wartych przypomnienia osób lub grup ludzi, zjawisk, miejsc czy problemów, codzienności Nowej Huty i nadzwyczajnych wydarzeń, które mają lub miały miejsce w tej dzielnicy.Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres pisz@miastoliteratury.pl. Regulamin naboru i więcej informacji: http://pisz.miastoliteratury.pl/18-znaczy-nowa-huta
Projekt reporterski „18. znaczy Nowa Huta” organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenie odbywa się w ramach programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy m.in. program kursów kreatywnego pisania i Nagroda Conrada. Projekt „18. znaczy Nowa Huta” wpisuje się także w obchody 70-lecia Nowej Huty.