9 czerwca z okazji Dni Nowej Huty 2018 ulicami dzielnicy przejdzie barwny korowód przypominający postaci związane z Nową Hutą, w ramach krakowskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie organizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida będzie okazją do wspólnego, lokalnego i radosnego świętowania!
Korowód rozpocznie się o godz. 16.30. Jego trasa będzie wiodła z Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida (os. Górali 5), ul. S. Żeromskiego, al. Róż, al. Przyjaźni i al. Solidarności do Placu Centralnego im. R. Reagana, gdzie o godz. 17.00 w ramach Dni Nowej Huty 2018 zaplanowano finał wydarzenia. W namiocie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida będzie można otrzymać okolicznościową publikację z biogramami prezentowanych podczas korowodu postaci. Trzon oprawy artystycznej korowodu w tym roku zapewni „Grypa Cyrkowa” działająca w Klubie 303 Ośrodka Kultury Kraków – Nowa Huta oraz cheerleaderki z Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida i Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka.
Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida odbywa się w ramach projektu „Niepodległa. Nowa Huta” i tematycznie nawiązuje do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego w ramach Korowodu przypominać będziemy dwanaście postaci związanych z terenami obecnej Nowej Huty, które w czasach zaborów i w XX wieku zasłużyły się dla wolności i niepodległości: Tadeusza Kościuszkę, Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, Pawła Popiela, Michała Badeniego, Emila Gołogórskiego, Jana Gajocha, Franciszka Grabczyka, Józefa Salwińskiego, Franciszka Dąbrowskiego, Władysława Cieślewicza, ks. Józefa Kurzeję. Dla zainteresowanych tematyką 19 czerwca 2018 r. o godz. 18.00 w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5) odbędzie się prelekcja o postaciach prezentowanych w tegorocznym korowodzie, którą poprowadzi historyk Paweł Jagło.
Korowód Nowohucki to działania realizowane przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida od 2016 r., podczas których przypominane są postaci istotne dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i – będąc ważne dla miejscowej społeczności – ilustrują dzieje lokalnej kultury. W 2016 r. prezentowano dwadzieścia postaci. Powstały wówczas m.in. gra planszowa, plakaty, pocztówki i animacja. W czerwcu 2017 r. ulicami dzielnicy przeszedł pierwszy korowód barwnych postaci zilustrowanych w 2016 r. W ich role wcielili się aktorzy i przyjaciele Teatru Ludowego.
Wydarzenie w ramach kampanii „Wyzwolona_1918” – Krakowskie Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”.
Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.