Podobnie jak w latach ubiegłych, zaproszono młodzież ze szkół położonych na terenie Dzielnicy I Kraków Stare Miasto, aby wraz z opiekunami wzięli udział w projekcie „Bohaterowie naszej przeszłości”. Tenże cykl nieodpłatnych spotkań z filmem historycznym realizowany jest w porozumieniu i dzięki wsparciu materialnemu Rady Dzielnicy I. Celem wymienionego cyklu jest przypominanie młodym ludziom bohaterskich postaci i najważniejszych wydarzeń z naszej najnowszej historii, o których pamięć jest jednymz elementów budujących zbiorową tożsamość Polaków.
Początki projektu sięgają 2009 r. Pierwszym prezentowanym filmem był „Katyń” wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę. Dotychczas, poza „Katyniem” zaprezentowano następujące produkcje filmowe: „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, „Korespondent Bryan” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego, „Rowecki >>Grot<<” zrealizowany przez Stanisława Trzaskę oraz „Marian Rejewski (1905-1980)” w reżyserii Andrzeja Tomczaka.
Bohaterem tegorocznej edycji był wybitny dowódca wojskowy II RP i twórca polskich wojsk powietrzno-desantowych w okresie II wojny światowej. Pokazy filmu p.t.: „Generał Stanisław Sosabowski” w reżyserii Edmunda Zbigniewa Szaniawskiego, odbywały się w Kinie Studyjnym „Paradox”, mieszczącym się w budynku Centrum Młodzieży ul. Krupnicza 38 w dniach 24-28 października b.r. Gośćmi specjalnymi były Panie: Elżbieta Wyszyńska, Radna Dzielnicy I oraz redaktor Elżbieta Palatyńska-Stankiewicz, które głosiły słowa wstępne do młodzieży. Spotkania prowadził również koordynator projektu, Artur Jachna z Centrum Młodzieży im. Dr. Henryka Jordana. Spotkania zgromadziły łącznie ok. 300 uczestników. Byli to uczniowie następujących placówek edukacyjnych: XX Liceum Ogólnokształcące im. Leopolda Staffa Krakowie (kl. II h i II g), Zespół Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie (kl. II bs, II tsb, II at, II tsc, II tsa) oraz Zespołu Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie (1 a, 1 b, 1 d, 1 k, 1 t, 2 a, 2 d, 3 t, 4 a, 4 ad). Uczestnicy otrzymywali również skrócony życiorys bohatera spotkania w formie papierowej, po to aby utrwalić sobie zdobyte wiadomości.
Zajęcia edukacyjne spotkały się z pozytywnym odzewem zarówno opiekunów, jak i samej młodzieży. Tematyka filmu stawała się zarzewiem pytań a kilkakrotnie skłoniła zebranych do dyskusji o trudnych polskich losach w czasie i po II wojnie światowej.
Tekst i zdjęcia: Artur Jachna