Tkana łąka. Małe Laboratorium Dziedzictwa

Zapraszamy dzieci w wieku 9-12 lat do wzięcia udziału w niezwykłych zajęciach pod nazwą „Tkana łąka. Małe Laboratorium Dziedzictwa”. Dziś, 6 października, w godz. 17.00-18.30, w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida odbędą się kreatywne warsztaty wyplatania tkanej łąki, czyli makatki z naturalnych materiałów i roślin, które można znaleźć w pobliżu Łąk Nowohuckich.

Na przygotowanych wcześniej krosnach, dzieci zaznajomią się z podstawami tkania. Z wykorzystaniem poznanych splotów tkackich, resztek materiałów, sznurków, traw i kwiatów wykonają małą makatkę. Podczas warsztatów spojrzą na rośliny występujące na Łąkach Nowohuckich, dowiedzą się o ich znaczeniu dla ekosystemu, a także utrwalą zdobytą wiedzę tworząc naturalne dzieła.

Limit miejsc: 10 osób. Obowiązują zapisy. 

Więcej informacji tutaj.


Małe Laboratorium Dziedzictwa – comiesięczne zajęcia dla niewielkiej grupy dzieci o dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym, szczególnie Nowej Huty. Każde spotkanie posiada osobny temat. Podczas zajęć prowadzący i uczestnicy wspólnie podróżują po czasie i przestrzeni terenów Nowej Huty, odkrywając nowe tematy i obszary takie jak dziedzictwo niematerialne, architektura, rzeźby plenerowe czy Łąki Nowohuckie. Istotą spotkań jest nie tylko opowiadanie o dziedzictwie, ale przede wszystkim interpretowanie go wspólnie z uczestnikami i pobudzenie ich do własnych przemyśleń. Zgodnie z teorią interpretacji dziedzictwa Freemana Tildena prowadzący starają się wyjaśniać znaczenia i zależności dziedzictwa, dostosowując przekaz do możliwości i kompetencji odbiorców. Poprzez różne interaktywne formy warsztatowe tworzone są warunki do bezpośredniego doświadczania dziedzictwa i eksperymentowania z nim. Proponowana formuła prowadzi do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości kulturowej i przyrodniczej w jej złożonym całokształcie, a w efekcie do większej troski o nią.

Wydarzenie odbędzie się w rygorze sanitarnym zgodnie z wytycznymi GIS, MKiDN oraz wewnętrznymi regulacjami Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Regulaminy wraz z procedurami bezpieczeństwa na czas epidemii COVID-19 znajdują się na stronie http://okn.edu.pl/strona-glowna/regulaminy/. Udział w wydarzeniu oznacza ich akceptację.

Fot: NH Lab