24 czerwca rozpocznie się 31. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych naszego miasta – Festiwal Kultury Żydowskiej. Przez 10 kolejnych dni krakowski Kazimierz wypełni się współczesną kulturą żydowską z Polski, Izraela i całej diaspory. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będzie woda. Poznacie rytualne i religijne funkcje i znaczenia wody, jej symbolikę, a z drugiej strony – jej bardzo praktyczne zastosowania, jak też kwestie klimatyczne.
Będzie to trzecia edycja FKŻ poświęcona żywiołom: dwie poprzednie dedykowane były ziemi (2019 r.) oraz ogniowi (2021 r.), o którym mówił też prolog 30. FKŻ w roku 2020.
Festiwalowym centrum będzie namiot FKŻ na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. W nim odbędzie się zdecydowana większość wydarzeń festiwalowych: od rana do wieczora bezpłatnie będzie można tam uczestniczyć w wykładach, dyskusjach, audycjach radiowych na żywo, posłuchać setów DJ-skich, czy też koncertów. Namiot będzie również gościł Pracownię Seniora, czyli serię wydarzeń przygotowywanych przez naszych wolontariuszy oraz realizowany wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym Program Literacki. W namiocie spotkacie się m.in. z Małgorzatą Lebdą, rabinem Boazem Pashem, Anną Bikont, Konstantym Gebertem, czy Yosim Kleinem Halevim, jak też z legendarnym Stanisławem Janickim, który opowie o polskich filmach w jidysz.
Po sukcesie ubiegłorocznego projektu „Kumzits” w tym roku czas na kontynuację: siedem interwencji artystycznych w przestrzeni Kazimierza pod tytułem „Maiseh”, oprócz zagranicznych artystów przygotują również polscy artyści – Cecylia Malik i Wojciech Blecharz. Tytuł tegorocznego projektu w jidysz oznacza opowieść i właśnie opowieści i legendy o Kazimierzu (choć nie tylko) stały się inspiracją dla zaproszonych do projektu artystów pracujących bardzo różnymi metodami.
Muzyka to znany na świecie znak jakości FKŻ u – w tym roku na organizatorzy festiwalu zaprosili Franka Londona z projektem „Ghetto Songs”, w którym wystąpi m.in. znana z ubiegłorocznego „Koncertu Kantorek” Sveta Kundish; znanego już ze scen FKŻ Jeremiaha Lockwooda, który przygotował tegoroczny „Koncert Kantorów”, z udziałem kantorów: Yaakova Lemmera, Shimiego Millera, Yoela Kohna oraz polskiego Kwartetu Smyczkowego Airis. W synagodze Tempel wystąpi również Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem – w projekcie „Get To Tango” z muzyką Bajgelmana.
Ostatni z serii koncertów w synagodze to niezwykły pod wieloma względami występ zatytułowany „Roya” w wykonaniu cenionej izraelskiej artystki o perskich korzeniach – Liraz. Izraelski Malox, czyli zespół Assafa i Eyala Talmudich wraz z Maniuchą Bikont zagrają serię koncertów, podczas których nagrana zostanie ich pierwsza wspólna płyta. Wracają też słynne night sessions w Alchemii, których uczestnikami będą festiwalowi muzycy i ich goście. Na „Szalom na Szerokiej” już dzisiaj zapraszamy na przyszły rok!
Natomiast tegoroczny koncert z serii „Klasyka w Południe” zagra kwartet smyczkowy Volare stworzony przez muzyków z Ukrainy specjalnie na zaproszenie organizatorów festiwalu. Nie będzie to jedyne ukraińskie wydarzenie na 31. FKŻ – w programie również zwiedzanie Kazimierza w języku ukraińskim, warsztaty żydowskich pieśni z Ukrainy oraz warsztaty malowania popularną w Ukrainie techniką mezen.
Szczegółowe informacje o ponad 80 wydarzeniach 31. Festiwalu Kultury Żydowskiej można znaleźć na stronie internetowej 31.jewishfestival.pl, gdzie będzie można też na żywo obejrzeć wiele festiwalowych wydarzeń, jak też kupić bilety czy pobrać bezpłatne wejściówki. Bieżące informacje także na profilu FKŻ na Facebooku oraz Instagramie
Fot. materiały prasowe