Dwa niemieckie starodruki oraz szereg drobnych, ale ważnych dla utrwalenia pamięci codziennego życia przedmiotów, zasili zbiory Muzeum Krakowa. Cenne drobiazgi w ramach spadkobrania nabyła Gmina Miejska Kraków.
Przedmioty pochodzą z kilku spadków. Na szczególną uwagę zasługują dwa starodruki w języku niemieckim. Pierwsza książka została wydana w XVI wieku i stanowi kompendium wiedzy o rudach i minerałach wydobywanych przez człowieka oraz możliwych sposobach ich obróbki. Druga pozycja jest nieco młodsza: pochodzi z XVIII wieku, została napisana przez niemieckiego metalurga i chemika Johanna Andreasa Cramera i również dotyczy pokrewnej tematyki. Cramer to twórca jednego z pierwszych w Niemczech opracowań na temat metalurgii. Oba nabytki z pewnością wzbogacą zbiory Biblioteki Naukowej i Archiwum Muzeum Krakowa.
Pozostałe przedmioty są związane z życiem codziennym byłych mieszkańców naszego miasta. Do zbiorów Muzeum Krakowa trafią biżuteria, srebrna papierośnica, puzderko srebrne z filigranem, a także srebrny komplet biżuterii, w który zostały wkomponowane okolicznościowe monety dwuzłotowe „Żaglowiec”, bite w srebrze od 1936 roku.
To kolejne pozyskane w drodze spadku przedmioty, które miasto przekazało Muzeum Krakowa. Przypomnijmy, w 2020 r. miała miejsce jedna z najgłośniejszych tego typu spraw w ostatnich latach, kiedy gmina nabyła m.in. obrazy Jacka Malczewskiego oraz Jerzego i Wojciecha Kossaków.
Fot. materiały UMK