„Krakowianki” – projekt o kobietach Krakowa

Miasto Kraków wraz z partnerami zainaugurowało projekt „Krakowianki”. Jego celem jest prezentowanie sylwetek kobiet związanych z Krakowem, które poprzez swoją działalność uczestniczyły i nadal uczestniczą w jego rozwoju.

7 listopada, w małej hali TAURON Areny Kraków, podczas spektaklu Baletu Cracovia Danza, wystawionego w związku z 103. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych, zostało po raz pierwszy zaprezentowane logo projektu „Krakowianki” – korona – symbol królewskiego Krakowa, potwierdza godność i szlachetność kobiety. To wyraz szacunku dla krakowianek, które od wieków kształtują obraz naszego miasta.

Spektakl Baletu Cracovia Danza „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”, przedstawiał związane z Krakowem królowe, księżne, sportsmenki, poetki, aktorki i działaczki społeczne walczące o prawa kobiet i budujące obraz naszego miasta. Mogliśmy zobaczyć sceny, ułożone według chronologii historycznej, ukazujące kobiety w ich epoce, obyczajowym kontekście i związane z nimi historie – mówi Romana Agnel, reżyserka i choreograf przedstawienia „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”.

Gośćmi spektaklu były m.in. Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta ds. edukacji, sportu i turystyki oraz Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta ds. polityki równościowej.

W celu popularyzacji projektu, a tym samym życiorysów znanych krakowianek, Urząd Miasta Krakowa, wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK opracowuje pierwszy miejski herstoryczny szlak turystyczny. Projekt „Krakowianki”, obejmuje także m.in. działania na rzecz poszerzenia wiedzy o historii kobiet i inicjowanie programów wspierających krakowianki w różnych strefach aktywności.

Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Prawa wyborcze Polek – droga zbudowana z marzeń i wytrwałości” Agnieszki Chłosty-Sikorskiej, który ukazał się w dwutygodniku miejskim „Kraków.pl”, nr 18 z 3 listopada 2021 r.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Podziel się tą informacją: