Z uwagi na ograniczenia związane z epidemią jeszcze nie możemy przemierzać w zorganizowanych grupach szlaków turystycznych, ale warto już teraz zaplanować poznawanie historycznych miejsc w naszym regionie, aby można było je odwiedzić kiedyś nie tylko wirtualnie. Jedną z takich propozycji jest Małopolski Szlak „Solidarności”, którego celem jest przypomnienie dziejów pierwszego niezależnego związku zawodowego w Polsce, a zarazem największego opozycyjnego ruchu społecznego, który powstał 40 lat temu.
Szlak stanowi próbę przypomnienia historii, ludzi i miejsc oraz powrotu do bohaterskich i często dramatycznych wydarzeń. W jego ramach opisano ponad 300 obiektów w całej Małopolsce, w tym miejsca związane z Krakowem oraz jego dzielnicą Nową Hutą, która szczególnie mocno wpisała się w dzieje „Solidarności”.
Dzięki szlakowi można poznać solidarnościową historię Małopolski, w tym losy niezwykłej tablicy „Nie oddamy Sierpnia” znajdującej się na Rynku Głównym w Krakowie, zrozumieć istotę hutniczej „Solidarności”, którą plastycznie przedstawia pomnik na placu Centralnym w Nowej Hucie, ale i przekonać się, a nawet zadziwić, że często w naszym najbliższym sąsiedztwie miały miejsce wydarzenia, które zmieniły bieg historii.
Na stronie Małopolski Szlak Solidarności można zostać wirtualnym turystą przemierzającym trasy ośmiu szlaków, w tym właśnie krakowskiego i nowohuckiego. W tym roku przypada 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”, które rozpoczęło przemiany polityczno-społeczne w Polsce i w Europie. 31 sierpnia – a więc dzień podpisania w 1980 r. porozumień gdańskich – jest obchodzony w Polsce i w całej Unii Europejskiej jako Dzień Solidarności i Wolności dla upamiętnienia walki Polaków o wolność.
Warto zatem poznać lub przypomnieć sobie historię miejsc, które 40 lat temu były świadkami przełomowych wydarzeń w najnowszych dziejach nie tylko naszego kraju, ale i Europy.
Więcej informacji tutaj.