Oddział IPN w Krakowie zaprasza na uroczystość otwarcia wystawy „1939. Wojna w osamotnieniu” – 4 października 2019 r., godz. 18.00, Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8.
Nasza wystawa stanowi zwieńczenie wydarzeń przygotowanych przez krakowski IPN w związku rocznicą wybuchu II wojny światowej. Otwieramy ją w 80. rocznicę ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r., stoczonej przez regularne oddziały Wojska Polskiego – bitwy pod Kockiem (2-6 października 1939 r.).
Podjęliśmy próbę odmiennego od dotychczasowych spojrzenia na pierwsze tygodnie II wojny światowej. Skupiamy się na cytatach i opiniach różnych uczestników zdarzeń oraz pytaniach nie zawsze obecnych lub niewystarczająco jednoznacznie stawianych podczas rocznicowych obchodów.
Czy wydarzenia mogły się potoczyć inaczej? Czy Niemcy mogli przegrać? Jak postrzegano rozwój wydarzeń z perspektywy Londynu i Paryża? Jakie było uzasadnienie niemal całkowitej bierności na „froncie zachodnim”? Czy wciąż przygnieceni pamięcią o klęsce jesteśmy w stanie dostrzec całokształt wydarzeń w wymiarze międzynarodowym? Czy wystarczająco postrzegamy współzależność działań różnych państw? Czy rozumiemy polityczny wymiar decyzji różnych krajów o udziale w militarnej agresji na Polskę (Niemcy, Słowacja, Związek Sowiecki)? Czy rozumiemy polityczny wymiar i konsekwencje postawy Wielkiej Brytanii i Francji?
Celem wystawy nie jest szczegółowa opowieść o kolejnych dniach i godzinach wojny. To raczej próba szerszego spojrzenia na wciąż zbyt słabo doceniany w skali Europy i świata wymiar polskiego oporu w 1939 r. A zarazem zachęta do refleksji nad szerszym kontekstem zdarzeń – także tym ponadczasowym, motywującym do pytań, czy świat z tamtej lekcji wyciąga wnioski.