Przed nami kolejny weekend, podczas którego można zwiedzić nasze miasto wraz z Kołem Grodzkim PTTK w ramach akcji „Zdobywamy odznakę przyjaciela Krakowa”. Tym razem przygotowane zostały trzy trasy oraz wykład.
W sobotę, 27 stycznia, o godz. 9 rozpocznie się spacer pt. „Architektura II połowy XIX wieku” (odznaka brązowa).
Wiek XIX to okres dwóch stylów w sztuce – romantyzmu i realizmu. W Krakowie nie wykształciła się odmienna typowo romantyczna czy realistyczna architektura. Pierwsza połowa XIX w. była dla Krakowa czasem urbanistycznego zastoju. Dopiero w II połowie stulecia, w epoce zwanej autonomiczną, poprawa sytuacji ekonomicznej miasta przyniosła bujny rozwój budownictwa. Krakowscy architekci hołdowali zasadom historyzmu w sztuce i naśladowali style minione. Zbiórka w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.
Z kolei o godz. 9.30 rozpocznie się spacer pt. „Szlakiem krakowskiego przemysłu” (odznaki srebrna i brązowa).
W okresie średniowiecza krakowska wytwórczość opierała się na systemie cechowym; istniały także przedsiębiorstwa miejskie i prywatne, działające poza cechami, a mieszczanie krakowscy tworzyli spółki dla prowadzenia przedsiębiorstw górniczo-przemysłowych, hutniczych i poszukiwań nowych kruszców. Od XVI do XVIII w. przedsiębiorstwa istniały głównie na przedmieściach Krakowa. Pierwsze manufaktury w Krakowie powstały z końcem XVIII w. W połowie XIX w. powstało kilka przedsiębiorstw, które z czasem stały się nowoczesnymi zakładami przemysłowymi, a pierwsze maszyny parowe zrewolucjonizowały przemysł krakowski. Co dzisiaj zostało do naszych czasów? Zbiórka w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.
W niedzielę, 28 stycznia, o godz. 9.00 rozpocznie się spacer pt. „Ratusze Krakowa” (odznaka złota).
Co kojarzy nam się z hasłem „Ratusz w Krakowie”? Pierwsze skojarzenie? Wieża ratuszowa! Magistrat, czyli Pałac Wielopolskich przy placu Wszystkich Świętych. Ale w samym centrum Krakowa mamy jeszcze kilka innych obiektów, które w przeszłości pełniły funkcję ratusza, ale nie Krakowa. Wszak Kleparz, Garbary, Kazimierz – to były osobne miasta, które posiadały własny ratusz. O tych mniej zapomnianych, ale nie tylko, znanych i mniej znanych, zachowanych i już nieistniejących opowiedzą przewodnicy Koła Grodzkiego PTTK. Zbiórka w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiański przy ul. Westerplatte 15/16.
Także w niedzielę, o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12 rozpocznie się wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Stopki pt. „Kraków w II połowie XVII w. i w wieku XVIII”. (odznaka z pawim piórem).
Dodatkowe informacje na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK.