Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida oraz Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” zachęcają do aktywnego spędzenia najbliższej niedzieli – 19 marca miłośnicy fortyfikacji, a także wszyscy krakowianie zainteresowani odkrywaniem zabytkowych obiektów w naszym mieście, będą mogli wziąć udział w spacerze po Forcie 49a Dłubnia. A nawet zajrzeć do mrocznego wnętrza – z przewodnikiem!
Fort 49a Dłubnia powstał w czasie modernizacji III pierścienia Twierdzy Kraków w latach 1892–1896 i jest przykładem fortu pancernego umożliwiającego zwalczanie wrogich baterii artyleryjskich, jak i walki ze szturmującymi oddziałami piechoty.
Podczas spaceru, który poprowadzi Dariusz Krzyształowski z Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”, będzie można zapoznać się z zewnętrznymi elementami budowli, poznać przeznaczenie zarówno elementów murowanych, jak i ziemnych fortu, takich jak: koszary szyjowe, kaponiera do obrony zapola i bramy, kaponiery rewersowe oraz plac broni, fosa i przeciwstok. Można się będzie przekonać, że fort to nie tylko murowane elementy kazamatowe, ale również elementy ziemne, które razem tworzą zamknięty obiekt zdolny do samodzielnej i długotrwałej obrony. Uczestnicy posłuchają też o historii fortu, który jako jeden z nielicznych brał czynny udział w walkach w czasie I wojny światowej. Podczas pierwszej bitwy o Kraków w listopadzie 1914 roku załoga fortu ostrzeliwała podchodzące od północnego-wschodu wojska rosyjskie.
Początek spaceru o godz. 15.00. Zbiórka na pętli autobusowej „Os. Na Stoku”. Wstęp jest wolny, a po spacerze istnieje możliwość odpłatnego zwiedzania z przewodnikiem wnętrza fortu w cenie 15 zł.
Spacer organizują: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” oraz Fundacja Janus – Muzeum Twierdzy Kraków.