Zakończył się pierwszy etap montażu tablic Systemu Informacji Miejskiej w Krakowie. Na wjeździe do miasta można już zobaczyć 16 nowych witaczy – brązowych tablic z herbem i napisem „Kraków Miasto Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Ponadto oznakowane zostały dojazdy do obszarów Krakowa, których nazwy m.in. nawiązują do historycznych nazw wsi przyłączonych do miasta, np. Wola Duchacka czy Kurdwanów. Są też nowe tablice kierujące do fortów Twierdzy Kraków.
Tablice kierunkowe pojawiły się łącznie w 196 lokalizacjach. To nieco mniej niż pierwotnie planowano. Wpływ na to miały jednak grudniowe obfite opady śniegu. Z powodu aury przesunięto więc montaż części tablic na 2023 r.
Nowe oznakowanie można oglądać przede wszystkim po podgórskiej stronie Krakowa (dzielnice: VIII–XIII) i wzdłuż II obwodnicy. Nie jest to jednak komplet. W sprawie niektórych miejsc trwają jeszcze uzgodnienia. Największą poprawę estetyki przestrzeni przez wprowadzenie ujednoliconych oznaczeń widać przy rondzie Matecznego czy przy ulicach Wielickiej i Zakopiańskiej.
SIM to jednak nie tylko znacznie lepszy wygląd miasta czy czytelniejsze napisy. To także funkcja informacyjna czy wręcz edukacyjna. Na tablicach przeczytać można bowiem nazwy obszarów, które pokazują często historyczne nazwy części Krakowa, przypominają więc o dziejach danych miejsc – jak chociażby wieś Ludwinów. Opisano też na nich najciekawsze obiekty Twierdzy Kraków, np. forty Borek i Jugowice. Na tablicach kierunkowych SIM pojawiły się także obiekty ważne z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i związane z ochroną zdrowia, tj. komendy i komisariaty policji i straży miejskiej oraz szpitale.
196 nowych tablic kierunkowych i 16 witaczy kosztowało łącznie nieco ponad 4,5 mln zł. To kwota nie tylko za wykonanie i montaż oznakowania, ale także demontaż starych znaków, koszt pozyskania wymaganych uzgodnień oraz przygotowanie dokumentacji.
Jednocześnie rozpoczęła się wymiana oznakowania z nazwami ulic i placów. Pierwsze takie tablice można zobaczyć już na odcinku od ronda Matecznego po okolice skrzyżowania ul. Zwierzynieckiej i al. Krasińskiego. Kolejne tablice z nazwami ulic będą pojawiać wzdłuż Alej Trzech Wieszczów. Warto dodać, że nowością na tych tablicach jest podawanie – prócz nazwy ulicy – także nazwy dzielnicy, obszaru SIM oraz wskazania, w którą stronę rosną lub maleją numery adresowe w danej części ulicy.
Trzeba podkreślić, że dawne znaki nie przepadną. Część starych tablic z nazwami ulic zostanie przekazana do Muzeum Podgórza. Ponadto stare nośniki oznakowania miejskiego (nie tylko tablice z nazwami ulic) znajdą się na stałej wystawie w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki.
W 2023 r. wymiana znaków będzie kontynuowana w północnej części miasta. Do końca I kwartału planowany jest montaż kolejnych 91 tablic informacji kierunkowej – będzie to wspomniane już uzupełnienie etapu zrealizowanego w 2022 r. (czyli nowe oznakowanie będzie pojawiać się w dzielnicach VIII–XIII oraz wzdłuż II obwodnicy).
Do września do realizacji planowanych jest następnych 320 lokalizacji dla takich tablic. Docelowo będzie ich w mieście ponad 600. Z kolei po wymianie tablic z nazwami ulic miasto będzie zachęcać mieszkańców i administratorów budynków do wymiany tablic z numerami. Wzory będzie można otrzymać za darmo w Zarządzie Transportu Publicznego.
Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie