MHK zaprasza na prezentację najnowszego numeru zeszytów naukowych „Krzysztofory”

Fot. MHK / materiały prasowe
Fot. MHK / materiały prasowe

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na spotkanie promujące 34 numer „Krzysztoforów”. Prezentacja odbędzie się już 28 lutego o godz. 18:00 w oddziale MHk „Rynek Podziemny” na Rynku Głównym 1 i będzie częścią spotkania z cyklu „Salon Książki Krakowskiej”. Wstęp wolny.

W najnowszym numerze 34 „Krzysztoforów. Zeszytów Naukowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa” szereg artykułów poświęconych historii Krakowa. Znajdą tam teksty godne uwagi zarówno zainteresowani sztuką (o nieznanych obrazach Michała Stachowicza, o pomnikach na krakowskich Plantach, o II wystawie starożytności i zabytków w Krakowie, o artystkach polskich po 1945 roku), początkami radia w Krakowie, tematyką okupacyjną czy historią polskich Żydów (o transporcie więźniów z KL Plaszow, opiece nad przesiedlonymi i uchodźcami Polskiego Komitetu Opiekuńczego Kraków), jak i osoby zainteresowane wróżbami w siedemnastowiecznym Krakowie.

Szczególnie zapraszamy osoby zainteresowane współczesnym muzealnictwem. Wspólnie z dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zastanowimy się nad poszukiwaniem nowoczesnej formuły tworzenia i funkcjonowania muzeum. Będzie też kilka słów o roli rekonstrukcji historycznych, a także nowych działaniach, planowanych w MHK.

Co więcej, oddział MHK „Rynek Podziemny” otworzy swoje drzwi… od kuchni.

W spotkaniu wezmą udział:
-Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa;
-Katarzyna Bury – autorka artykułu „Od frontu i od kuchni – cykl wystaw czasowych w Kamienicy Hipolitów. Podsumowanie, próba analizy”;
-dr Jacek Zinkiewicz – autor artykułu „Miejsce i rola rekonstrukcji historycznych w muzeum”.
Spotkanie poprowadzi Marcin Baran.