5 marca 2025 r., w 85. rocznicę zatwierdzenia przez sowieckie władze decyzji o zbrodni katyńskiej, w krakowskim kościele garnizonowym odprawiono mszę świętą, a metropolita abp Marek Jędraszewski poświęcił Krzyż Katyński, który niedawno – po renowacji – wrócił na pl. o. Studzińskiego pod Wawelem.
Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, a oddział IPN reprezentował dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora.
– Niewyobrażalna zbrodnia. Zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia wojenna. Niewyobrażalna tragedia dla rodzin. Zbrodnia tym bardziej przerażająca, że w istocie było to ponad 20 tysięcy pojedynczych, indywidualnych zbrodni. Bo każdy z nich był mordowany pojedynczym strzałem. Pamięć o zbrodni katyńskiej była jednym z najważniejszych składników pamięci narodowej po II wojnie światowej. Mimo propagandy, mimo represji, mimo kłamstw, była przechowywana przez rodziny i społeczeństwo, była jedną z głównych linii podziału między narodem a władzą, między tymi, którzy żyli w prawdzie i tymi, którzy żyli w kłamstwie
– powiedział w swoim wystąpieniu dr Wenklar.
5 marca 1940 r. sowieckie Biuro Polityczne (Stalin, Mołotow, Woroszyłow, Mikojan, Kaganowicz, Kalinin) zatwierdziło wniosek szefa NKWD Berii o rozstrzelaniu polskich oficerów, funkcjonariuszy i innych obywateli II RP zamkniętych w obozach na terenie ZSRS i więzieniach na okupowanych ziemiach Polski. W wyniku tej decyzji Sowieci zorganizowali i przeprowadzili zbrodnię katyńską, mordując około 22 tys. polskich obywateli.
Fot. Agnieszka Masłowska (IPN)/Tekst: IPN Kraków