Tych, którzy Dzień Flagi chcieliby świętować nieco niestandardowo, bo skupiając się na banderze, Muzeum Krakowa zaprasza na poprzedzone pochodem flisackim otwarcie sezonu na Przystani Muzeum. Wydarzenie odbędzie się 2 maja – początek o godz. 16.00 przy wieży Ratuszowej.
− W tym roku Dzień Flagi obchodzimy w wodniackim wydaniu w postaci dnia z banderą w tle. Bandera będzie odgrywać główną rolę pod wieżą Ratuszową, gdzie flisacy, szyprowie kolejnych odcinków flisu królewskiego przekażą sobie symboliczną flagę, jako znak przejęcia dowodzenia na kolejnym odcinku na rzece – do udziału w wydarzeniu zaprasza Muzeum Krakowa.
Królewski flis na Wiśle to coroczne wydarzenie flisackie, które zrodziło się 19 lat temu z inicjatywy Jarosława Kałuży. Polega na spłynięciu całej żeglownej Wisły (od kilometra „zerowego” pod Oświęcimiem do Gdańska) pierwotnie na jedynym galarze zwanym „Solny”, a od kilku lat flis przyjął formę „wodnej sztafety”. Szyprowie, czyli kapitanowie, poszczególnych odcinków przekazują sobie banderę flisu. Pierwsze przekazanie bandery – od szypra odcinka Oświęcim – Kraków dla szypra odcinka Kraków – Sandomierz następuje uroczyście na Rynku Głównym, a uświetnia to wydarzenie zabicie dzwonu Bolesław.
Następnie wszyscy w barwnym pochodzie okraszonym flisacką muzyką udadzą się na Przystań Muzeum (bulwar Rodła, u ujścia Rudawy), by wspólnie wciągnąć banderę na maszt muzealnego galara „Szwajcarka”, co będzie symbolicznym rozpoczęciem sezonu na Wiśle.
Plan wydarzenia:
- godz. 16.00 – zebranie środowiska flisackiego pod wieżą Ratuszową, bicie dzwonu Bolesław, przekazanie bandery, przemowy szyprów Flisu
- godz. 16.30 – pochód wyrusza na Przystań; trasa pochodu: Rynek Główny, ul. Wiślna, Planty, ul. Powiśle, przejście dla pieszych przez most Dębnicki, skwer Lajkonika, bulwar Rodła
- godz. 17.15 – na Przystani przemowa dyrektora Muzeum Krakowa i wciągnięcie przez niego bandery na maszt galara „Szwajcarka”
- godz. 17.30 – flisacy ruszają w rejs (rejs ma charakter wydarzenia zamkniętego).
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe