We wtorek 27 lutego 2024 r. na Rynku Podgórskim odbyły się uroczystości patriotyczne 178. rocznicy Powstania Krakowskiego 1846 r. Tradycyjnie odbywają się one co roku na Starym Cmentarzu Podgórskim, co wiąże się z upamiętnieniem jednego z jego przywódców, Edwarda Dembowskiego (1822-1846), który wraz z towarzyszami został tam pochowany. Uczestnicy gromadzą się tam obok mogiły znajdującej się zaraz obok zabytkowej bramy cmentarnej. Ze względu na trwający remont najstarszej podgórskiej nekropolii, uroczystości zorganizowano – w nieco zmienionej formule – na płycie Rynku Podgórskiego, od strony ulicy Kalwaryjskiej.
Organizatorami upamiętnienia Powstania Krakowskiego – podobnie jak w latach ubiegłych było – Województwo Małopolskie, jednak tym razem we współpracy z Muzeum Podgórza, oddziałem Muzeum Krakowa. Nowością była też ekspozycja plenerowa pt. „Powstanie Krakowskie 1846 roku. Historia i Pamięć”, która będzie prezentowana na podgórskim rynku do maja br., a sfinansowana została ze środków Rady Dzielnicy XIII Podgórze. Na miejscu obecny był zespół autorski pod przewodnictwem Pana dra hab. Konrada Meusa, profesora Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Tematykę wystawy czasowej .„Powstanie Krakowskie 1846 roku. Historia i Pamięć”, przybliżyli kolejno twórcy: Pan prof. Meus, Pan dr Mariusz Jabłoński z Ośrodka Edukacji Obywatelskiej – filii nr 1. Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie oraz Pani Angelika Jamka, doktorantka w Instytucie Historii i Archiwistyki UKEN w Krakowie, nauczycielka historii w XLIV LO w Krakowie.
Przemówień historyków słuchali zebrani na miejscu przedstawiciele władz i instytucji samorządowych a także organizacji społecznych i mieszkańcy Podgórza.
Wśród publiczności znalazła się także delegacja uczniów Szkoły Podstawowej nr 29 im. Jana Matejki w Krakowie, która od lat kultywuje pamięć o bohaterach Powstania Krakowskiego, a szczególnie o postaci Edwarda Dembowskiego.
O godzinie 18.00 w Muzeum Podgorza okolicznościowy wykład pt. „Powstanie Krakowskie 1846 roku.” wygłosił dr hab. prof. UKEN Konrad Meus.
Tekst i fotografie: Artur Jachna