10 lutego 2024 r. w Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS. Dla upamiętnienia 84. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS w siedzibie Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Fort nr 52 i 1/2N „Skotniki” otwarto wystawę „Zesłani na Sybir. Losy polskich obywateli deportowanych w głąb Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej – Iran”. Wyświetlono również film „Śladami polskich Sybiraków. Ekspedycja Masindi 2022 r.”
IPN reprezentowała Cecylia Radoń, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału, która przeczytała list dyrektora dr. hab. Filipa Musiała skierowany do uczestników wydarzenia:
„84 lata temu dla tysięcy Polaków z Kresów Wschodnich skończył się świat. Świat, który znali od pokoleń. Świat, który dwie dekady wcześniej obronili przed bolszewicką nawałą. Na początku 1940 roku nie dało się już jednak nic obronić. Sowieci wrócili. Tym razem jako sojusznicy hitlerowskich Niemiec, a żołnierze Rzeczpospolitej trafili do sowieckich obozów, gdzie – jeszcze tego nieświadomi – czekali na swoją śmierć.”
Zastępca dyrektora przekazała również treść listu Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra obrony narodowej.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów przez delegacje przed tablicą pamięci na pl. o. Studzińskiego pod Wawelem. Ufundowana przez IPN tablica znajduje się w sąsiedztwie Krzyża Katyńskiego. W godzinach porannych w kościele Zwiastowania NMP w Krakowie odbyła się msza święta w intencji Sybiraków.
Organizatorami uroczystości byli: wojewoda małopolski, Oddział IPN w Krakowie, rektor UKEN, Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń, Oddział Związku Sybiraków w Krakowie.
Fot. Żaneta Wierzgacz (IPN)