Święto Krzysztoforów i imieniny Krzysztofa z wizjonerami

Imieniny Krzysztofa obchodzone są 25 lipca, ale na tradycyjnie świętowanie pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza w weekend 29–30 lipca. W programie szereg atrakcji: oprowadzenie, warsztaty, koncert i przede wszystkim przypomnienie krakowskich wizjonerów.

Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa przypomina, że na kartach wielowiekowej historii Krakowa wielokrotnie natrafiamy na informacje mówiące o wybitnych i nietuzinkowych postaciach, które zapisały się w dziejach naszego miasta. Od niepamiętnych czasów Kraków przyciągał ludzi niezwykłych, wśród których znalazły się także jednostki nieprzeciętne, które w iście wizjonerski sposób nie tylko kreśliły, ale także wprowadzały w życie rozmaite rozwiązania o niepospolitym charakterze.

 − W tym niezwykłym gronie można znaleźć przedsiębiorców, polityków, działaczy społecznych czy artystów, o których pamięć na stałe wrosła w historię naszego miasta. Historie niektórych postaci są w sposób nierozerwalny związane z Pałacem Krzysztofory. Chcąc przypomnieć biografie i dokonania takich postaci, jak Jacek Kluszewski czy Tadeusz Kantor, zapraszamy na tegoroczne Imieniny Krzysztofa, czyli święto pałacu Krzysztofory. Jego motywem przewodnim będą wybitne postacie, które na przestrzeni wieków pojawiały się w Krzysztoforach, ale także były mieszkańcami naszego miasta – zaprasza Muzeum Krakowa.

Świętowanie odbędzie się 29 i 30 lipca. Podczas wydarzenia nie zabraknie spacerów i oprowadzań szlakiem krakowskich artystów, warsztatów oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o tych wyjątkowych postaciach, ale także przybliżą ducha minionych czasów. Nie zabraknie również tradycyjnego imieninowego poczęstunku.

W programie między innymi warsztaty muralowe dla dzieci z Mikołajem Rejsem, oprowadzanie po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” (w języku polskim i ukraińskim, a także zwiedzanie szlakiem krakowskich wizjonerów), zgłębianie twórczości Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, opowieści o Panu Twardowskim, spotkanie z Janem Kantym Pawluśkiewiczem oraz Andrzejem Mleczką i koncert muzyki klasycznej w najbardziej reprezentacyjnej pałacowej sali, czyli sali Baltazara Fontany.

Szczegółowy program oraz informacje dotyczące zapisów i opłat za udział w niektórych wydarzeniach można znaleźć na stronie Muzeum Krakowa – bezpośredni link tutaj.

Fot. Muzeum Krakowa

Podziel się tą informacją: