Koło Grodzkie PTTK zaprasza na kolejne spacery z przewodnikami w ramach 50. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w spacerze, wystarczy zgłosić się na wskazane miejsce zbiórki. Udział jest bezpłatny.
Sobota, 19 lutego:
- dla odznaki srebrnej: „Kościół i klasztor oo. augustianów i ss. augustianek”
Mówi się, że nad budową świątyni oo. augustianów ciąży klątwa, którą nałożył na króla Kazimierza Wielkiego biskup Bodzanta. Budowa rozpoczęła się w 1343 r., i ciągnęła się przez dziesięciolecia, nigdy nie została ukończona. W ciągu wieków kataklizmy niszczyły kościół, ale mimo tego w obecnych czasach kościół wraca do dawnej świetności, przy dużym współudziale zakonników augustianów, którzy kościołem opiekowali się przez całe stulecia. Kościół zachował swój szlachetny gotycki charakter i skromny wystrój wzbogacony późnorenesansowym nagrobkiem Spytka Jordana i barokowym ołtarzem.
Spotkanie o godz. 10.00 na rogu ul. Augustiańskiej i Skałecznej.
Niedziela, 20 lutego:
- dla odznaki brązowej: „Architektura Krakowa II połowy XIX wieku”
Wiek XIX to okres dwóch stylów w sztuce – romantyzmu i realizmu. W Krakowie nie wykształciła się odmienna typowo romantyczna czy realistyczna architektura. Pierwsza połowa XIX w. była dla Krakowa czasem urbanistycznego zastoju. Dopiero w II połowie stulecia, w epoce zwanej autonomiczną, poprawa sytuacji ekonomicznej miasta przyniosła bujny rozwój budownictwa. Krakowscy architekci hołdowali zasadom historyzmu w sztuce i naśladowali style minione.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”. - dla odznaki złotej: „Spacer doliną rzeki Rudawy”
Zacznie się on od ujścia rzeki Rudawy do Wisły i w trakcie spaceru mieszkańcy Krakowa dowiedzą się, że to Rudawa przez wieki – rzeka nieujarzmiona – odgrywała ważną rolę w obronności miasta (jej wody zasilały fosy miasta), gospodarce (doprowadzając wodę do krakowskich młynów) i służyła, jako rzeka graniczna dla najpierw gmin a potem dzielnic Wielkiego Krakowa i dla mieszkańców jej brzegi stanowiły plażę i miejsce odpoczynku, ale niejednokrotnie stanowiły też zagrożenie, gdyż Rudawa to była rzeka niebezpieczna i dlatego została ona uregulowana i częściowo zasklepiona.
Spotkanie o godz. 9.00 przy pętli tramwajowej na Salwatorze. - dla odznaki z pawim piórem: „Kraków w okresie PRL-u”
Wykład prof. dr. hab. Andrzeja Chwalby
Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b. Wymagane wcześniejsze zapisy. Wykład będzie także transmitowany na żywo na YouTube.
Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), Koło Grodzkie PTTK zachęca do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online.
Organizatorzy informują również, że podczas spacerów wszystkich uczestników obowiązują aktualne zasady i ograniczenia sanitarne.
Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.
Fot. Jan Graczyński