Historyczny Kraków kojarzy się nam głównie z mężczyznami. A przecież na miasto ogromny wpływ miały także kobiety, które tu żyły, mieszkały i tworzyły. 23 listopada w pałacu Krzysztofory porozmawiamy o kobietach Krakowa. Uczestnicy debaty postarają się odpowiedzieć na pytanie, jak wyglądał proces emancypacji i równouprawnienia kobiet w naszym mieście? Jak przez kolejne dekady wieku XX zmieniała się rola kobiet?
Królowe Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, nestorka branży kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka i choreografka Janina Strzembosz, a wreszcie współczesne nam – pieśniarka Ewa Demarczyk i poetka Wisława Szymborska to tylko niektóre z historycznych postaci związanych z Krakowem.
Wiek XIX i XX to czas, kiedy kobiety czynnie podejmują działania na rzecz emancypacji i równouprawnienia. Z czasem uzyskają one dostęp do edukacji, prawa wyborcze, a także możliwość wykonywania różnorodnych zawodów. Jednak ich rola w dalszym ciągu często sprowadzana była do utartego przez stulecia stereotypu opiekunek ogniska domowego.
O kobietach porozmawiają
- Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki
- Nina Gabryś, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej
- dr hab. Agnieszka Chłosta-Sikorska, prof. UP, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
- dr hab. Barbara Klich-Kluczewska, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Debatę poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.
Kiedy i gdzie?
We wtorek, 23 listopada, o godz. 18.00 – sala Miedziana pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35
Zapraszamy na spotkanie stacjonarnie oraz online.
Fot. materiały prasowe