»Dialog należy kontynuować…«. Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem z lat 1969-1985. Studium przypadku” – głośna książka wydana przez IPN w 2020 r. dostarczy tematów do rozmowy podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” (ul. Dunajewskiego 8) – 22 listopada 2021 r., początek o godz. 17.
Transmisja na Facebooku: https://www.facebook.com/IPNKrakow
W dyskusji wezmą udział autorzy publikacji: dr hab. Rafał Łatka (Biuro Badań Historycznych, koordynator Centralnego Projektu Badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”) i dr hab. Filip Musiał (dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, ekspert w badaniach nad historią aparatu represji PRL), a także dr hab. Łucja Marek z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Książka ukazała się w ramach serii wydawniczej „Biskupi w realiach komunistycznego państwa”.
Kard. Henryk Gulbinowicz (1923-2020), w latach 1976-2004 metropolita wrocławski, został zapamiętany przede wszystkim z czasu, kiedy posługiwał w stolicy Dolnego Śląska. Zapisał się w pamięci wiernych nie tylko jako ordynariusz archidiecezji wrocławskiej, lecz także jako jeden z tych hierarchów, którzy od lat 80. wywierali znaczący wpływ na polski Kościół. Jest postrzegany jako jeden z niewielu biskupów, który wspierał działalność antykomunistycznej opozycji w latach 80. XX wieku.
Książka (edycja źródłowa), o której będziemy rozmawiać podczas spotkania Krakowskiej Loży Historii Współczesnej przybliża trwający od końca 1969 r. do października 1985 r. dialog operacyjny ks. Gulbinowicza z funkcjonariuszami Departamentu IV MSW. Początkowo, w latach 1970-1975, był przez nich traktowany jako kandydat na TW, później incydentalnie określano go jako kontakt operacyjny i raz jako kontakt poufny. Najczęściej jednak spotkania z nim funkcjonariusze SB określali jako rozmowy operacyjne.