29 września 2021 r. w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów w Krakowie odbyło się, współorganizowane przez Oddział IPN w Krakowie, spotkanie dyskusyjne pt. „Kardynał Stefan Wyszyński – prymas, interrex”.
Było to pierwsze spotkanie z cyklu „Prymas na Skałce. Wiara – Patriotyzm – Tożsamość – Pamięć”, organizowanego przez Klasztor oo. Paulinów na Skałce w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Kard. Stefan Wyszyński – kapłan, wychowawca, społecznik, głowa Kościoła w czasach komunistycznych, został okrzyknięty „prymasem Tysiąclecia” i „interrexem narodu”. Uczestnicy spotkania dyskutowali na temat nauki, doniosłości i znaczenia tej postaci dla Kościoła, Polski i tożsamości narodu.
W panelu dyskusyjnym głos zabrali: ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Krystyna Czuba z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz dr hab. Łucja Marek z Oddziału IPN w Krakowie. Spotkanie poprowadził dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Fot. Cecylia Kuta (IPN)