Muzeum Krakowa zaprasza na nowy cykl spotkań pod hasłem „DNA Krakowa”. Pierwsze z nich, poświęcone znaczeniu ulic w życiu Krakowa, odbędzie się w czwartek, 23 września, w pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.
– Tak jak kod genetyczny decyduje o cechach człowieka, tak mieszkańcy, występujące między nimi powiązania oraz wynikająca z nich aktywność, są podstawą dla kształtowania charakteru Krakowa. Miejski ekosystem tworzą organizacje i ludzie działający w różnych obszarach, o rozmaitych motywacjach, postawach, celach i sposobach działania. Te odmienności mogą stać się przestrzenią konfliktu, ale wymiana doświadczeń i dialog dają szansę, by różnice te przekuć w siłę – tak o nowym cyklu spotkań opowiadają jego organizatorzy.
– 23 września o godzinie 17.00 pochylimy się nad znaczeniem ulic w życiu Krakowa, włączając się w debatę na temat najlepszego sposobu podziału jej przestrzeni między poszczególnych użytkowników. Zastanowimy się również czy dominująca funkcja komunikacyjna nie przysłoniła innych ról, jakie tradycyjnie pełniła ulica, jako miejsce handlu, spotkania mieszkańców, prezentacji sztuki, doszukując się lokalnej specyfiki. To wszystko na tle działań krakowskich organizacji mających swój udział w kształtowaniu krakowskiej ulicy – zaznaczają.
W spotkaniu, które odbędzie się w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory, udział wezmą:
- Marcin Dumnicki – prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów
- Bogdan Dąsal – pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych
- Łukasz Franek – dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie
- Paweł Hałat – prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto
- Marta Anna Urbańska – Stowarzyszenie Architektów Polskich, oddział w Krakowie
- Artur Wabik – artysta, kurator i publicysta, autor murali i instalacji
Spotkanie poprowadzą Kamil Stasiak i Katarzyna Winiarczyk.
Wydarzenie będzie można obserwować również online na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe