W wakacje #OdkryjMyMiasta

Czy wiecie, że po raz pierwszy dźwięk dzwonu Zygmunta mieszkańcy Krakowa usłyszeli 500 lat temu 13 lipca, a 29 lipca, dokładnie 528 lat temu, Łódź uzyskała prawa miejskie? Czy znacie Wrocław – miasto stu mostów, w którym można spotkać także setki krasnoludków? O tym i o wielu innych ciekawostkach można się dowiedzieć odwiedzając nasze miasta. #OdkryjMyMiasta – po raz pierwszy lub na nowo.

Koncerty, festiwale, Dni Miasta i wiele innych wydarzeń kulturalnych i turystycznych jest organizowanych w miastach Unii Metropolii Polskich. To doskonała okazja, aby w czasie letnich wakacji zaplanować wizytę w Białymstoku, Bydgoszczy czy Gdańsku. Aby odwiedzić Katowice, Kraków albo Lublin. Spędzić weekend w Łodzi, Poznaniu czy Rzeszowie. Zobaczyć paradę żaglowców w Szczecinie, odwiedzić Wrocław czy wpaść do Warszawy. Z pewnością każdy znajdzie w wakacyjnej ofercie miast coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy kilka, wybranych z bogatej oferty wydarzeń przygotowanych przez miasta dla mieszkańców i turystów.

13 lipca mija 500 lat, kiedy krakowianie po raz pierwszy usłyszeli dźwięk królewskiego dzwonu Zygmunt. Ten wielki dzwon został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behama i zawieszony na specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej zamku królewskiego na Wawelu. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary, w którego zamyśle „nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. Z biegiem lat urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych. Można śmiało powiedzieć, że Zygmunt jest królem polskich dzwonów i władcą polskich serc. Z okazji jubileuszu 500-lecia dzwonu, od 9 do 13 lipca, w Krakowie wiele się będzie działo. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Korowód Zygmuntowski, który przejdzie od Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek Główny pod Wawel. Aktorzy w kostiumach z epoki, tancerze i muzycy zaproszą krakowian i gości do wspólnego świętowania. Najważniejszym „uczestnikiem” parady będzie wyjątkowa replika dzwonu Zygmunt. Przez całe wakacje będzie potem eksponowana w różnych punktach miasta. Na Zamku Królewskim na Wawelu zobaczymy obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”. Na tę okazję obraz zostanie specjalnie sprowadzony do Krakowa z Muzeum Narodowego w Warszawie. Otwarte dla wszystkich zwiedzanie organizuje Katedra na Wawelu, będą koncerty, spektakle multimedialne. Wiadomo, jak jubileusz, to tylko w Krakowie!

31. edycja Malta Festival Poznań odbywa się pod hasłem „Powrót na ziemię / Back to the Ground” – – Z wirtualnych przestrzeni pandemicznych miesięcy wracamy między ludzi, do sztuki przeżywanej na żywo, w przestrzeni miejskiej, w plenerze, a także w wygodnym fotelu w teatrze. Wracamy też z programem międzynarodowym, który w zeszłym roku ze względu na pandemię koronawirusa musieliśmy anulować – czytamy na stronie poznańskiego festiwalu. 

3 lipca rusza 27. edycja popularnego, warszawskiego festiwalu Jazz Na Starówce. To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce, adresowany do szerokiej publiczności i o bezpłatnej formule. Festiwalowe koncerty odbywać się będą przez dwa wakacyjne miesiące, w każdą sobotę lipca i sierpnia. Zaprezentują się legendy jazzu, międzynarodowe i polskie gwiazdy, będą premiery i jazzowe odkrycia. Jazz na Starówce od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy. Przez 26 lat istnienia zgromadził imponującą, blisko milionową publiczność. Tylko jedna edycja festiwalu gromadzi około 40 tysięcy widzów w różnym wieku.

Rodzinna impreza plenerowa w sercu Szczecina. Pod koniec lipca odbędzie się trzydniowy finał dwuetapowych Regat Bałtyckich. Oprócz pięknych jednostek cumujących przy szczecińskich nabrzeżach, to także sceny z różnorodną muzyką, jarmarki rozmaitości, wesołe miasteczka oraz strefy: dziecięca, sportowa czy gastronomiczna.

Stolica Dolnego Śląska… i wakacyjnego festiwalu filmowego! Przed nami piękno kina w jego różnorodności, czyli 21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty! Wydarzenie odbywa się we Wrocławiu od 12 do 22 sierpnia w trybie stacjonarnym (filmy w salach kinowych) i do 29 sierpnia (w trybie online). W programie znajdą się zarówno wielkie przeboje z festiwali w Cannes, Wenecji, Berlinie czy Toronto, jak i autorskie perły niedostępne nigdzie indziej. Dodamy tylko, że to jeden z najczęściej odwiedzanych festiwali w Polsce i jeden z najpopularniejszych w tej części Europy!

Festiwal Legend Lubelskich w ostatni weekend sierpnia. Stare Miasto w Lublinie zamieni się wówczas w legendarną przestrzeń historii o mieście. Przez cztery dni mieszkańcy i turyści będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach festiwalowych, takich jak: uliczne spektakle teatrów z Polski i Łucka, gry miejskie, spacery z Przewodnikami Inspiracji, warsztaty twórcze młodszej publiczności oraz instalacje artystyczne animowane przez aktorów. 

Gorąco zapraszamy też do Łodzi na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy 2021: Spotkanie / Wspólnota / Święto, który odbędzie się w dniach 20–29 sierpnia 2021 roku, w jednym z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi – w zrewitalizowanych budynkach Fabryki Sztuki. W 2021 roku tematem edycji Festiwalu RPS będzie budowanie wspólnot artystycznych, pytanie o odpowiedzialność artysty w perspektywie cyfryzacji naszego życia i relacji międzyludzkich oraz święto i spotkanie jako wciąż żywe, pierwotne funkcje teatru.

W tym roku odbędzie się też pierwszy z cyklu Women’s Voices Bydgoszcz Festival. Ogólnopolska impreza, podczas której na myślęcińskiej scenie wystąpią najlepsze polskie wokalistki. W roku 2018 i 2019 koncerty w ramach tego projektu odbyły się w największych miastach w Polsce. Przez dwa lata projekt Women’s Voices odwiedził 10 miast, zagrano łącznie 13 koncertów, które w sumie odwiedziło 14 tys. ludzi. Artystki, które wzięły udział w projekcie to m.in. Paulina i Natalia Przybysz, Kayah, Brodka, Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Daria Rusowicz czy bydgoszczanka Ania Rusowicz. Teraz impreza zawita też do Bydgoszczy jako Women’s Voices Bydgoszcz Festival.

Od 3 do 5 września zapraszamy do Białegostoku na kolejną edycję Festiwalu Up To Date. Ma on na celu prezentowanie nowych trendów we współczesnej muzyce elektronicznej, łącząc ją z elementami sztuk wizualnych, teatru czy muzyki symfonicznej. Angażuje twórców lokalnych, krajowych i zagranicznych, którzy podczas kilku dni festiwalowych prezentują zarówno klasyczne brzmienie, jak i nowe projekty najmłodszego pokolenia twórców muzyki elektronicznej. Tradycyjnie już lista artystów będzie ogłaszana sukcesywnie.

Nie może Was zabraknąć też na urodzinach Miasta Katowice. Katowice uzyskały prawa miejskie 11 września 1865 – obchodzenie w tym dniu Urodzin Miasta stało się już katowicką tradycją. Co roku w weekend najbliższy 11 września organizowane są koncerty plenerowe w Strefie Kultury. Dokładny program nie jest jeszcze ogłoszony, ale możemy być pewni, że będzie ciekawie, barwnie i różnorodnie. Tegoroczna edycja połączona będzie z jubileuszem 50 lat legendarnego Spodka. 

W dniach 16–18 września w Rzeszowie odbędzie się dobrze zakorzenione już święto bluesa-rocka, pod nazwą Breakout Days. To festiwal muzyczny powstały ku pamięci wybitnego twórcy, ponadczasowego artysty, Tadeusza Nalepy oraz stworzonego przez Tadeusza zespołu Breakout. Festiwal ma na celu upamiętniać twórczość oraz postać Tadeusza Nalepy, promować ją angażując młodych twórców zainspirowanych zespołem Breakout. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest syn Tadeusza – Piotr Nalepa. Wydarzenie jest otwarte dla szerokiej społeczności, jednak za cel stawiamy sobie kultywowanie oraz uhonorowanie twórczości Tadeusza Nalepy. Działania interdyscyplinarne: konkursy, koncerty, seminaria, pozwolą na konfrontację muzyki zespołu Breakout z nowoczesnymi interpretacjami nurtu muzycznego, jakimi są blues i rock. W festiwalu uczestniczą debiutanci, profesjonalni muzycy oraz uczestnicy konkursów, którzy wymieniają się doświadczeniami.

Jarmark św. Dominika w Gdańsku już po raz 761! Tu się kupuje, targuje, poszukuje skarbów i znajduje piękne kadry do pamiątkowych fotografii. Wokół słychać różne języki, mieszają się tradycje i obyczaje. Jest gwarnie i barwnie, prawie wszędzie coś się dzieje. Oto słynny na cały świat Jarmarku św. Dominika! Setki stoisk zamieniają ulice Głównego Miasta w Gdańsku w wielkie targowisko na 3 tygodnie latem i tak od setek lat. Towarzyszą im liczne koncerty, parady, pokazy i wiele innych wydarzeń. Tu każdy znajdzie coś dal siebie! 

Serdecznie zapraszamy do odkrywania naszych miast!

Fot: Unia Metropolii Polskich

Podziel się tą informacją: