Następna rozmowa w ramach cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej będzie się obracać wokół wydanej przez IPN książki „Polska Zjednoczona Partia Robotnicza w Kombinacie Metalurgicznym Huty im. Lenina (1956-1970)”. Udział wezmą: autor publikacji dr Paweł Mazur i dr Wojciech Paduchowski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Premiera on-line – 26 maja 2021 r. o godz. 12.
Co PZPR robiła w zakładach pracy? Jak w praktyce wyglądała tzw. przewodnia rola partii? Ile osób z HiL zapisało się do PZPR i z jakich powodów? Jak głęboko partia ingerowała w życie prywatne swoich członków? Kto był głównym przeciwnikiem ideologicznym towarzyszy z huty? Oto przykładowe zagadnienia, które poruszymy podczas spotkania.
W 2018 r. Paweł Mazur uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historii, na podstawie rozprawy zatytułowanej „Polska Zjednoczona Partia Robotnicza w Kombinacie Metalurgicznym Huty im. Lenina (1956-1970)”. Książka, o której będziemy rozmawiać jest zwieńczeniem wieloletnich badań poświęconych funkcjonowaniu partii komunistycznej w Hucie im. Lenina, mającej status zakładu specjalnego znaczenia dla gospodarki PRL. Publikacja dotyczy głównie działalności Komitetu Fabrycznego PZPR w HiL w czasie rządów Władysława Gomułki.