13 maja 2021 r., w 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego i 40. rocznicę zamachu na Jana Pawła II, w Galerii Wielkich Polaków XX wieku w parku Jordana odbyła się uroczystość z udziałem młodzieży XXV LO w Krakowie.
Dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał w swoim wystąpieniu skupił się na młodych latach przyszłego rotmistrza. Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu (północno-zachodnia Rosja). Od najmłodszych lat angażował się w działalność patriotyczną. Dzieciństwo i młodość spędził w Wilnie. Działał w Polskiej Organizacji Wojskowej, a w 1919 r. bronił Wilna przed bolszewickim najazdem.
Był rotmistrzem Wojska Polskiego, w czasie II wojny światowej członkiem konspiracyjnych struktur AK i organizacji „NIE”, organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Wałczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie został uwięziony i zamordowany na podstawie wyroku komunistycznego sądu.
Zebrani, wśród nich Marcin Tatara z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i małopolski kurator oświaty Barbara Nowak, złożyli kwiaty pod popiersiem rtm. Pileckiego. Modlitwę poprowadził o. Jerzy Pająk, kapelanem organizacji kombatanckich i niepodległościowych, a gospodarzem uroczystości był Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr Henryka Jordana w Krakowie.
Spod popiersia rtm. Pileckiego uczestnicy rocznicowej uroczystości przeszli pod pobliskie popiersie Jana Pawła II, gdzie wspominano naukę społeczną papieża i zamach na Placu św. Piotra. Zaśpiewano też „Barkę”, jedną z ulubionych pieśni Ojca Świętego.
120. rocznica urodzin rtm. Pileckiego i 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. Fot. Janusz Ślęzak IPN