W piątek, 19 marca imieniny obchodzi Józef – patron miasta Krakowa. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się symboliczne – ze względu na panującą sytuację epidemiczną – uroczystości upamiętniające patrona Krakowa.
Miejskie tramwaje i autobusy wyjadą na ulice udekorowane biało-niebieskimi chorągiewkami. Kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach będą po zmroku podświetlone w biało-niebieskich barwach.
Biało-niebieskie flagi pojawią się na budynkach urzędu miasta oraz miejskich jednostek organizacyjnych, a także na masztach przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w Rynku Głównym, od strony kościoła Mariackiego.
Pod pomnikiem Józefa Dietla przy magistracie zostaną złożone kwiaty. Po mszy w kościele Bożego Ciała z okazji obchodów dnia patrona budowlanych, w której wezmą udział poczty sztandarowe budowlanych i członkowie organizacji – Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych i Małopolskiej Izby Budowlanych, wręczone zostaną Medale św. Józefa. Wyróżnienia przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. Medal św. Józefa autorstwa prof. Jerzego Nowakowskiego jest kontynuacją Medalu wręczonego 19 marca 2000 roku papieżowi Janowi Pawłowi II i jest przyznawany corocznie – jeden dla członków organizacji oraz dla osób zasłużonych dla organizacji i Małopolski.
W 1714 roku krakowscy radni wybrali na głównego patrona Krakowa świętego Józefa, wierząc, iż pomoże miastu podnieść się z upadku. A był to czas wyjątkowo trudny w historii naszego Miasta. Kraków był zniszczony po najazdach obcych wojsk, a także wyludniony z powodu epidemii. Rok później papież Klemens XI zatwierdził dekret Kongregacji Obrzędów w sprawie zawierzenia Miasta Krakowa świętemu Józefowi. Obraz, przed którym Rada Miasta zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele Karmelitów Bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w Kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 (w bocznym ołtarzu po lewej stronie).
Józef Dietl, imiennik Świętego urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 – prezydentem Krakowa.
Fot: Bogusław Świerzowski / krakow.pl