8 lutego 2021 r. zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń złożyła kwiaty w parku Jordana, pod popiersiem mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.
Major Zygmunt Szendzielarz był zawodowym oficerem Wojska Polskiego, który bronił granic w 1939 r. W czasie okupacji tworzył konspirację na Wileńszczyźnie, by w 1943 r. objąć dowództwo nad oddziałem leśnym, z którego powstała 5. Brygada Wileńska Armii Krajowej. Jednostka walczyła z Niemcami, ich litewskimi kolaborantami i partyzantką sowiecką.
Po wcieleniu Wileńszczyzny do Związku Sowieckiego mjr Szendzielarz odtworzył oddział na Białostocczyźnie. Walczył z Sowietami i polską bezpieką w woj. białostockim, gdańskim i olsztyńskim. W marcu 1947 r. zaprzestał walki. Ukrywał się w Warszawie i na Podhalu. W ręce bezpieki wpadł 30 czerwca 1948 r. w Osielcu. Okrutne śledztwo trwało dwa i pół roku. Potem komuniści urządzili pokazowy proces w Warszawie. „Łupaszce” i innym oficerom niepodległościowego podziemia zarzucili szpiegostwo, zamachy na polską i sowiecką bezpiekę oraz współpracę z Niemcami.
8 lutego 1951 r. bohaterski major został zamordowany strzałem w tył głowy. Wyrok wykonano w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Ciało wrzucono do bezimiennej mogiły. W 2013 r. szczątki „Łupaszki” odnaleźli na warszawskiej „Łączce” specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 65 lat po śmierci bohater podziemia został pochowany z honorami na wojskowych Powązkach.
8.02.2021. Krakowski IPN oddał hołd majorowi „Łupaszce” w 70. rocznicę jego śmierci. Fot Janusz Ślęzak IPN