Czy lato 1980 r. było w Małopolsce nazbyt spokojne i należy je wspominać z wyraźnym niedosytem? Dlaczego “Wandea Reakcji” tym razem znalazła się na uboczu protestów i jakie to miało konsekwencje dla narodzin „Solidarności”? O tym będzie można porozmawiać podczas debaty, która odbędzie się 22 września, o godz. 17.00 w Muzeum Nowej Huty w ramach cyklu „40. Solidarność”.
Udział w debacie wezmą:
- prof. dr hab. Jacek Chrobaczyński (Uniwersytet Pedagogiczny)
- Stanisław Handzlik
- Andrzej Malik (Instytut Pamięci Narodowej)
Debatę poprowadzi Adam Gliksman.
Udział bezpłatny. Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa: e-mail: info@mhk.pl, telefon: 12 426 50 60.
Z okazji 40. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności, Muzeum Krakowa oraz Stowarzyszenie Sieć Solidarności zapraszają na cykl debat „40. Solidarność” dotyczących genezy powstania Solidarności i rozwoju jej struktur, a także ideałów związanych w budowaniem Solidarności jako ruchu społecznego.
Celem spotkań jest nie tylko upamiętnienie wydarzeń i procesów historycznych, ale także zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które warto pielęgnować oraz próba odpowiedzi na pytanie: co znaczy być obywatelem.
Debaty są organizowane we współpracy z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutem Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego.
Fot: Muzeum Krakowa / materiały prasowe