W lipcu i sierpniu 2020 r. w ponad pięćdziesięciu miejscowościach w całej Polsce zaprezentowane zostały lokalne edycje wystawy poświęconej tematyce wydarzeń niepodległościowych sprzed czterdziestu lat. Na biało-czerwonych planszach można dowiedzieć się podstawowych informacji na temat powstawania NSZZ „Solidarność”, zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i regionalnym – małopolskim, a także w samym mieście Krakowie i jego najbliższych okolicach.
Otwarcie wystawy plenerowej w Krakowie odbyło się na Placu Szczepańskim, w samo południe dnia 14 sierpnia. Zgromadziło grupę osób, w większości pamiętających ukazywane wydarzenia, ich aktywnych uczestników. „TU rodziła się Solidarność” w Krakowie będzie można oglądać do 27 sierpnia, kiedy to wszystkie lokalne edycje wystawy zostaną przewiezione do Warszawy, na centralne obchody „Dnia Wolności i Solidarności”, zaplanowane na 31 sierpnia bieżącego roku
Uroczystość otwarcia prowadził Pan Michał Masłowski naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Kraków, a do zebranych osób przemówili Panowie: dr hab. Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału IPN, Adam Gliksman sekretarz Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” oraz Jacek Smagowicz, działacz opozycji antykomunistycznej w latach PRL-u i NSZZ „Solidarność”.
Hymn „Solidarności” – Solidarni, nasz jest ten dzień, zaintonował z kolei inny weteran działań solidarnościowych początku lat 80. w Krakowie, Pan Antoni Wiatr. Po zbiorowym odśpiewaniu pieśni zakończyła się oficjalna część uroczystości.
Zebrani mogli zapoznać się z treścią wystawy, a także porozmawiać na temat leżących im na sercu spraw polskich, zgodnie z ideami sprzed czterech dekad.
Tekst i fotografie: Artur Jachna