W dniu 14 lutego 2019 r. w wieku 92 lat zmarł Pan kpt. dr inż. Kazimierz Cimochowicz ps. „Ken”. Pochodzący z Podlasia kombatant urodził się w Białymstoku, a od marca 1943 r. był żołnierzem kompanii placówki Knyszyn, podległej 42. pułkowi piechoty AK. Następnie od wiosny do jesieni 1945 r. walczył w 10. pułku ułanów, a później, aż do końca października następnego roku działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość (WiN). Rozkazem Delegata Sił Zbrojnych na Kraj został odznaczony Krzyżem Walecznych. Więcej na temat wojskowej przeszłości Kazimierza Cimochowicza, można dowiedzieć się z lektury książki jego autorstwa zatytułowanej: „Był taki czas: 1943-1946: wspomnienia o ludziach i wydarzeniach” (I wyd. 2005, II wyd. popr. 2013).
W okresie powojennym przybył do Krakowa, gdzie studiował i pracował. W latach 1977-1991 zatrudniony był na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, na Wydziale Inżynierii Środowiska, w Instytucie Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska. Zmarły był wybitnym specjalistą z zakresu wentylacji, klimatyzacji, ciepłownictwa i ogrzewnictwa. Należał do szeregu towarzystw naukowych. Jego działalność uhonorowano wieloma odznaczeniami.
Msza św. żałobna odbyła się w kaplicy cmentarza Salwatorskiego, w dniu 19 lutego 2019 r., po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku. W uroczystości, poza bliskimi Kazimierza Cimochowicza, uczestniczyli również kombatanci, wojskowi a także poczet sztandarowy, w którego składzie znaleźli się harcerze z I Prywatnego Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, którzy oddali hołd Zmarłemu. Kolegę żegnali też kombatanci, a stosowną mowę wygłosił Pan mjr dr Janusz Kamocki, wiceprezes Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Kończąc opisanie ostatniej drogi Pana Kazimierza Cimochowicza, chciałbym nawiązać do spotkania kombatanta z młodzieżą, które odbyło się 7 lutego 2012 r. w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie. Wykład zatytułowany „Zgrupowanie oddziałów Armii Krajowej Obywatelskiej (AKO) w Puszczy Knyszyńskiej” K. Cimochowicz rozpoczął go wtedy od prezentacji wiersza własnego autorstwa p. t. „Czas”. Warto w tym miejscu przytoczyć jego ostatnią zwrotkę:
Na wieczną wartę wezwał ich Bóg, by u bram raju stali.
Do dziś stoją, dumni – niezwyciężeni, wytrwali.
Los im wyznaczył krótki ziemskiego życia czas,
Strzegąc niebieskich wrót – oczekują nas…
Tekst i fotografie: Artur Jachna