25 listopada o godz. 16.00 zaparaszamy do Pałacu Krzysztofory, sala audytoryjna Kupferhaus na wykład Wielki Kraków: ogromna szansa – wielkie wyzwanie w ramach Muzeomanii z cyklu Salon pod Faetonem. Prelegentem będzie dr Iwona Kawalla-Lulewicz (MHK).
Utworzenie Wielkiego Krakowa to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziejach miasta. Przyłączenie sąsiednich gmin zapewniło przestrzeń pod zabudowę municypalną i prywatną, ale jednocześnie pociągnęło za sobą dwukrotny wzrost liczby mieszkańców. Stanowiło to ogromną szansę dla miasta, gdyż urbanizacja i modernizacja infrastruktury miejskiej spowodowała przejście do fazy wielkomiejskiego rozwoju. Jakie idee przyświecały twórcom Wielkiego Krakowa? Czy udało się w pełni wykorzystać dziejową szansę? Czy przeprowadzono wszystkie kluczowe inwestycje? Jakie wpływ na społeczeństwo krakowskie miała transformacja substancji miejskiej? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu, który ilustrować będą niezwykle bogate zbiory materiałów ikonograficznych dokumentujące realizacje sztandarowych inwestycji.
Salon pod Faetonem
W historii Krakowa zdarzały się sytuacje, które wystawiały mieszczan na wielką próbę. Nietrudno o przykłady: wielki pożar Krakowa z 1850 roku, okupacja niemiecka podczas drugiej wojny światowej, obrona krzyża w Nowej Hucie czy ciąg kataklizmów – epidemii, pożarów i powodzi, które nękały Kraków w XVIII wieku, przyczyniając się do jego upadku. To tylko kilka przykładów. Nie zawsze jednak były to okoliczności i wydarzenia dramatyczne czy tragiczne w skutkach. Niekiedy mieszczanie stawali przed wyzwaniami, takimi jak lokacja Krakowa, w efekcie której musieli odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości administracyjno-prawnej, czy powołanie do życia Legionów Polskich, które stały się ucieleśnieniem nadziei niepodległościowych, zyskując wśród mieszkańców Krakowa ogromne wsparcie. Czy z każdej z takich prób krakowianie wyszli zwycięsko? Czy zdali egzamin z postaw obywatelskich lub społecznych? Czy na tle społeczności wyróżniły się jednostki? Porozmawiajmy o postawach i reakcjach krakowian, których los postawił nagle na zakręcie historii…
Wykłady naukowe w oparciu o muzealne kolekcje odbywają się bezpłatnie w niedziele o godz. 16.00 w Pałacu Krzysztofory (sala audytoryjna Kupferhaus).