W sobotę i niedzielę na krakowian czeka kolejna okazja do poznania historii naszego miasta w ramach trwającego 47. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.
W sobotę, 17 listopada, organizatorzy proponują udział w jednym z dwóch spacerów:
dla odznaki srebrnej: „Miasto Kleparz i jego zabytki”
Kleparz to ta część Krakowa, która przez wieki (od XIV do końca XVIII) była samodzielnym królewskim miastem. Dlatego trzeba sprawdzić czy ślady dawnego kleparskiego rynku są jeszcze zachowane i dowiedzieć się, jak przez wieki zmienił się charakter tego miasta i co dziś jest charakterystyczne dla tej części dzielnicy I miasta Krakowa.
Spotkanie o godz. 10.00 w Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
dla odznaki złotej: „Walki o Tyniec – wokół tynieckiego klasztoru”
W tym roku obchodzimy 250. rocznicę Konfederacji Barskiej. Nie każdy wie, że w trakcie konfederacji umocniono klasztor w Tyńcu ziemnymi szańcami. W tak urządzonej twierdzy dwukrotnie odparto ataki wojsk rosyjskich i stamtąd urządzono uwieńczoną sukcesem wyprawę na Zamek Królewski na Wawelu. Walki o umocniony klasztor rozpoczęły się w 1771 roku i trwały kilkanaście miesięcy. Konfederaci kapitulowali nie przed Rosjanami, ale przed wojskami austriackimi.
Spotkanie o godz. 10.00 w Tyńcu, przy drodze do klasztoru oo. benedyktynów (przystanek autobusowy„Tyniec”).
W niedzielę, 18 listopada, organizatorzy zapraszają do udziału w jednej z dwóch tras:
dla odznaki brązowej: „Kraków romański”
Kościół św. Andrzeja jest oczywistą informacją o Krakowie romańskim, ale jest jeszcze kilka innych niezwykłych miejsc, które cofają nas w czasie o 1000 lat.
Spotkanie o godz. 9.00 w Domu Turysty PTTK przy ul. Westerplatte 15/16.
dla odznaki złotej: „Szlakiem krakowskiej awangardy”
Gdy w Krakowie pojawili się futuryści, słowo „awangarda” nie było jeszcze w użyciu. Nie ulega jednak wątpliwości, że to, co dwudziestoletni poeci zaprezentowali pod szyldem Klub Futurystów „Katarynka” w podziemiach domu studenckiego „Bratniak” przy ulicy Jabłonowskich już na nie zasługiwało. Mimo że uczestnicy „próbowali głośno protestować przeciw poetyckiemu świętokradztwu – krzyczeli, tupali, wygrażali” – jak wspomina Stanisław Młodożeniec jeden z pierwszych poezjo-wieczorów z 13 marca 1920 roku – nic nie mogło już powstrzymać młodych twórców. Pochód awangardy znaczyły jednak nie tylko same utwory, ale przede wszystkim zmiana obyczajów i przyzwyczajeń estetycznych, co szczególnie dawało się odczuć w żyjącym tradycjami Krakowie. O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się w trakcie spaceru.
Spotkanie o godz. 9.30 w Domu Turysty PTTK przy ul. Westerplatte 15/16.
Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.
Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej: kologrodzkie.pl.