Od września 2018 r. na stałe w ofercie edukacyjnej Muzeum Armii Krajowej znalazła się lekcja muzealna „Wsypa” o charakterze pokoju zagadek. W ten sposób, jako jeden z pierwszych w kraju Zespół Muzeum Armii Krajowej zaimplementował escape room jako narzędzie edukacji muzealnej.
Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przygotowało kompleksową i innowacyjną ofertę edukacyjną. Znajdą w niej coś dla siebie zarówno seniorzy jak i najmłodsi, w tym również najmniejsi odbiorcy kultury – przedszkolaki. Wsłuchując się w opinię zwiedzających, uczestników warsztatów, nauczycieli oraz rodziców w ofercie edukacyjnej wykorzystano gry edukacyjne począwszy od gier logicznych poprzez gry terenowe, kończąc na grach wielkoformatowych. Zespół Muzeum sprostał wyzwaniu zaangażowania dzieci i młodzieży w poznawanie historii także w okresie wakacyjnym. Jako pierwsze muzeum w Krakowie zaoferowało półkolonie, podczas których uczestnicy poznają historię Polskiego Państwa Podziemnego, historię regionu, a także warunki służby publicznej współczesnej armii czy np. radia i telewizji. Polityka Muzeum Armii Krajowej sprzyjająca obsłudze osób z dysfunkcjami , w tym osób niewidomych i głuchych sprawiła, że w ofercie edukacyjnej pojawiły się specjalnie dostosowane zajęcia dedykowane dla osób niepełnosprawnych.
Teraz Zespół Muzeum Armii Krajowej postanowił iść o krok dalej i do oferty edukacyjnej wprowadził pokój zagadek czyli escape room. Historia inicjatywy sięga końca lat 80 XX wieku, kiedy powstała wirtualna gra video podczas, której uczestnicy zabawy musieli odnaleźć odpowiedzi na pytania, aby wykonać główny cel gry tj. uciec z zamkniętego pomieszczenia. Ewolucja zabawy postępowała przez lata a z ekranów komputerów gra przeniosła się do świata rzeczywistego tworząc z escape roomu jedną z najpopularniejszych rozrywek intelektualnych na świecie. Zespół Muzeum Armii Krajowej postanowił wykorzystać pokój zagadek nie tylko jako narzędzie rozrywki, ale także jako instrument służący do poszerzania intelektualnych i edukacyjnych horyzontów.
„Wsypa” to wyjątkowe doświadczenie, podczas którego uczestnicy zajęć poznają realia operacji „Burza” oraz historię kraju, który znalazł się w krytycznej sytuacji, w 1944 roku. Uczestnicy zajęć będąc w pokoju zagadek wejdą w świat Wilna osaczonego przez Sowietów. „Wyzwoliciele” aresztowali żołnierzy AK, brutalnie ich torturowali, a jeden z nich zdradził pilnie strzeżone informacje. Uczestnicy zajęć wcielają się w członków wileńskiego oddziału Armii Krajowej. Dowiadując się o wsypie będą musieli wydobyć materiały konspiracyjne przed pojawieniem się NKWD.
Czasu na zdobycie wszystkich przedmiotów i informacji jest niewiele, a odgłos kroków nadchodzących sowietów zdaje się rozbrzmiewać coś głośniej…
Rezerwacje pod adresem: rezerwacja@muzeum-ak.pl; tel.: 12 41 00 796