Muzeum PRL-u w Krakowie zaprasza 26 marca o godz. 18 na wernisaż wystawy „W jedną stronę. Marzec ’68”, przygotowanej w 50. rocznicę wydarzeń marcowych 1968 roku.
„Marzec” był wydarzeniem wielowątkowym: buntem studentów, wymianą elit, czasem czystki kadrowej oraz znamiennych kampanii propagandowych przeciwko inteligencji oraz syjonistom. Konsekwencją ówczesnych wydarzeń był wyjazd z Polski blisko 13 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Wystawa „W jedną stronę. Marzec 1968” nie ma ambicji wyczerpującego opowiedzenia o wszystkich wątkach wydarzeń marcowych. Sygnalizując je, koncentruje się na opowieści o buncie studenckim, marcowym języku oraz emigracji.
W powszechnym odbiorze dziedzictwo „Marca 1968” wpisuje się w symbolikę „polskich miesięcy”. Październik 1956, Grudzień 1970, Czerwiec 1976, Sierpień 1980 i pomiędzy nimi Marzec 1968. Polskie miesiące, to skrót myślowy i symboliczny, ilustrujący nasze zmagania z narzuconym systemem politycznym, bunt, próby jego naprawy i walkę o suwerenność. W tym kontekście najważniejszą datą dla 1968 roku jest 8 marca i słynny wiec studentów na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.
Wystawa przypomina bunt młodych, szybko stłumiony przez aparat represji. Jednak przywołuje przede wszystkim inny, równie istotny kontekst Marca 1968: kampanię antysemicką, kreującą postać Syjonisty – Żyda, wroga, odpowiedzialnego za zaistniały kryzys, wykorzystywaną przez władzę dla wzmocnienia swojej pozycji w rozgrywkach wewnątrz systemowych. Skutki społeczne „Marca” są istotną częścią naszej historii: to przecież około 13 tys. polskich obywateli zmuszonych do emigracji z Polski, wyrzuconych ze swojego kraju z poczuciem krzywdy. To także język nienawiści, z inspiracji władz, bezkarnie rozpowszechniany w mediach, prasie, na wiecach w wielu miejscowościach.
Ważną częścią wystawy są relacje – rozmowy ze świadkami historii. Polakami – Żydami, którzy znaleźli się na emigracji w latach 1968 – 1971. Część z nich została zrealizowana przez pracowników Muzeum jesienią 2017 z osobami, które odpowiedziały na nasz apel o podzielenie się swoim doświadczeniem i emocjami związanymi z pamięcią wydarzeń 1968 r. Relacje te to symboliczny gest, oddanie głosu pokrzywdzonym – ofiarom bezwzględnej kampanii nienawiści zorganizowanej przez aparat władzy. 50 lat temu nie mieli prawa do głosu. Dzisiaj zechcieli się podzielić z nami swoją opowieścią.
Zaprezentowanie tej ekspozycji było możliwe dzięki życzliwej współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Fundacją Ośrodka KARTA, Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Instytutem Pamięci Narodowej, Towarzystwem Społeczno-Kulturalny, Żydów, Fundacją Shalom, Teatrem Narodowym i Muzeum Narodowym w Krakowie.
Dopełnieniem wystawy będzie cykl wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez Muzeum PRL-u we współprac z JCC, Festiwalem Kultury Żydowskiej, Wielokulturowym Krakowem i Fundacją MIFGASH. Jego szczegóły znajdą państwo na stronie www.mprl.pl
Wystawa „W jedną stronę. Marzec ‘68”, kuratorka: Karolina Żłobecka, czynna od 27 marca do 31 października 2018 r. od wtorku do niedzieli w godz. 10-17.