Cracovia Danza – “Sen o Lwowie”Premiera “Sen o Lwowie”1 grudnia 2017, godz. 19.Muzeum Armii Krajowej, ul. Wita Stwosza 12
Dla wielu miasto marzenie i miasto wspomnienie. Pełne niezwykłych zaułków, ulic, placów, kamienic, kościołów. Miejsce, w którym wiele się wydarzyło i wiele mogło się jeszcze zdarzyć… Lwów, miasto nadal żyjące w polskiej wyobraźni dzięki pamięci jego dawnych mieszkańców. I właśnie Lwów stał się bohaterem najnowszego spektaklu Baletu Cracovia Danza oraz Teatru Piosenki Sen o Lwowie, którego premiera odbędzie się w piątek 1 grudnia, o godz. 19, w Muzeum Armii Krajowej. Widowisko powstało z okazji przypadającego w tym roku 150-lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Macierz–Lwów.
Tytuł przedstawienia nawiązuje do przeboju znanego z interpretacji słynnej Ireny Anders, ukrywającej się pod pseudonimem scenicznym Renata Bogdańska, która śpiewała: „Wczoraj mi się w nocy znów/ Śniło coś – jak gdyby Lwów/ Jakbym zmierzchem jesiennego dnia/ Znajomymi ulicami szła”. Na spektakl Sen o Lwowie złoży się wiele znanych utworów, w tym także popularne piosenki i zabawne anegdoty z repertuaru Szczepcia i Tońcia pochodzące z filmu Włóczęgi. Nie zabraknie także przedwojennych hitów, w tym szlagieru Tylko we Lwowie: „Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze, jak tu?/ Tylko we Lwowi!/ Gdzie pieśnią cię budzą i tulą do snu?/Tylko we Lwowi!”.
Spektakl według scenariusza i w reżyserii Bogdana Kołakowskiego będzie nawiązywał do słynnych lwowskich artystów czy uczonych, a także do historii, w tym do dramatycznego momentu w 1918 roku, gdy mieszkańcy bronili swoje miasto przed armią ukraińską. Ukazana zostanie również przypadająca w tym roku 150. rocznica powstania Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Macierz–Lwów. Warto pamiętać, że polski przedwojenny ruch sokolniczy narodził się właśnie we Lwowie. Atmosferę tamtych chwil najlepiej oddadzą choreografie pokazujące ćwiczenia fizyczne i popularne wówczas dyscypliny sportowe, uprawiane przez polską młodzież w ramach tej paramilitarnej organizacji.
Opowieść o Lwowie uzupełni współczesne spojrzenie na miasto. Jak choćby poprzez piosenkę Romana Kołakowskiego: „A Lwów to dla mnie zagranica/ śpiewny język stare kino/ Lwów to dla mnie tajemnica/ niezaznana nigdy miłość/ Lwów to czas co się oddala/ przedwojenny elementarz/ To Wesoła Lwowska Fala/ no i Łyczakowski Cmentarz” czy utwory Marty Foltzer (słowa) i Joanny Garnczarek (muzyka) takie jak Cwajer tango lub Kos na Łyczakowie. Te dwa ostatnie zostały zarejestrowane na płycie Pojedziemy znów do Lwowa, promującą ideę budowy pomnika Orląt Lwowskich w Krakowie. Płyta-cegiełka będzie dostępna podczas przedstawienia, zaś zgromadzone środki zostaną przekazane na konto budowy pomnika.
Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Muzeum Armii Krajowej.
Scenariusz i reżyseria: Roman Kołakowski
Choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek (tango)
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Występują:
Aktorzy i muzycy Teatru Piosenki, tancerze Baletu Cracovia Danza oraz Marta Foltzer, Joanna Garnczarek, Wojciech Habela, Roman Kołakowski.
***
Organizator: Fundacja Ardente Sole
Współorganizator: Balet Cracovia Danza
Partnerzy: Teatr Piosenki, Muzeum Armii Krajowej, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Macierz – Lwów, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Krakowie